
Tužilaštvo
Udario policajca na spidu: Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata
Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela
Zlata Ristić i Silvia Sinani Ibrahimović, članice prvog romskog ženskog benda na svetu, poručuju da „nikako sa 16 godina ne treba da pomislimo na brak, jer tada nije vreme, tada smo još deca”
O ranim brakovima govorile su za FoNet članice prvog ženskog romskog benda na svetu Pretty loud, Zlata Ristić i Silvia Sinani Ibraimović.
„Rani brakovi nisu romska tradicija, iako se to često misli“, rekla je Zlata Ristić.
Na osnovu ličnog iskustva, kao devojka koja se udala sa 16 godina, Zlata Ristić navodi da su „rani brakovi greška“ i da „devojke treba da uče iz njenog primera“. Objasnila je da nije bila primorana na brak, udala se slobodnom voljom, pa zato i ne krivi druge za svoje greške.
“Nikako sa 16 godina ne treba da pomislimo na brak, jer tada nije vreme, tada smo još deca”, poručila je Ristić.
Prema njenim rečima, „ranih brakova nema samo kod Roma, ali su među njima nekako najočigledniji“. Istakla je da romska deca često rano stupaju u brak, jer roditelji žele da im sklapanjem braka obezbede bolje uslove za rad.
„Osim toga, poseban problem je i to što je u romskoj kulturi obavezno da devojka bude nevina pre braka, pa je zajednica, ukoliko ’zgreši’ pre braka, često primora da se uda da bi ’sačuvala obraz’ porodice“, predočila je Ristić.
Naglasila je da je ranije među Romima bilo i ugovorenih brakova a da se mladenci nisu ni poznavali, ali “danas nije tako, danas devojke razmišljaju potpuno drugačije, roditelji takođe, i veoma mi je drago da se to promenilo”, rekla je Ristić.
Kao glavnu posledicu ranog braka, ona je označila gubitak detinjstva. “Nekako si devojčica i odmah žena. Nema vremena za zabavu, školu, posao. To je jedna od najvećih posledica koja može da im se desi. U tim godinama ne možemo sebe da nateramo toliko da budemo zrelije. Treba sve da ide svojim tokom”, objasnila je Ristić.
Silvia Sinani Ibraimović ističe da se od nastanka benda Pretty Loud 2014. godine mnogo toga promenilo.
Prema njenim rečima, i same članice benda su značajno sazrele, spoznajući svakodnevne probleme sa kojima se žene nose, kako na osnovu ličnih iskustava, tako i na osnovu iskustava žena iz svog okruženja.
„Muzika je najlakši put da dopremo do nečijih ušiju, da bi naša poruka stigla do što više ljudi. Reakcije publike, ali i romske zajednice su odlične“, tvrdi ona i dodaje da im svima to mnogo znači.
“Nama nije cilj da samo pričamo o romskoj zajednici, želimo da promenimo sve. Ne borimo se samo za romske žene, već za sve žene sveta”, poručila je Ibraimović.
“Nama je velika čast da možemo da se zauzmemo i pričamo i o našim bakama i majkama i svim Romkinjama, zato što je nama malo teže, duplo smo diskriminisane, jer smo i žene i Romkinje“, ukazuje Ibraimović .
„U našoj zajednici nije svejedno kada vidiš da Romkinja repuje i igra, ali je romska zajednica to jako lepo prihvatila, jer shvata da joj želimo samo dobro, rekla je Silvia Sinani Ibraimović.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela
Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije
Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće
Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija
Studenti u blokadi i građani okupljeni u neformalne zborove Novog Sada, nakon poseta Milošu Vučeviću i Žarku Mićinu najavili su da će se opet pojaviti pred kućom nekog funkcionera. „Točak (ne)sreće“ odlučio je da to bude rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve