img
Loader
Beograd, 36°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Novi kineski zakon o spoljnoj politici za „obuzdavanje Zapada“

30. јун 2023, 12:15 Z.S.
Foto: AP/Alex Brandon
Copied

Kina je predstavila sveobuhvatan zakon o spoljnoj politici koji garantuje njeno pravo da nametne „protivmere“ protiv akcija koje smatra pretnjom. Ovo je poslednji pokušaj Pekinga da ojača svoju poziciju usled zategnutih odnosa sa Zapadom, pišu svetski mediji

Novi kineski zakon o spoljnoj politici produbljuje kontrolu predsednika Si Đinpinga nad odnosima zemlje s inostranstvom i jača vladinu pravnu osnovu za „kontramere“ protiv zapadnih pretnji nacionalnoj i ekonomskoj sigurnosti, ukazuje Fajnenšl tajms.

Zakon je usvojen u trenutku najlošijih američko-kineskih odnosa, u poslednjih nekoliko decenija. Istovremeno raste zabrinutost Zapada zbog sve veće kineske vojne pretnje protiv Tajvana i podrške Moskvi uprkos ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Ugrožene strane investicije u Pekingu

Dve zemlje su ušle u period duboke sumnje i napetosti, čemu nije pomogla ni poseta Pekingu američkog državnog sekretara Entoni Blinkena, ranije ovog meseca, u nastojanju da stabilizuje odnose. 

Na sastanku sa Blinkenom, Si Điping je rekao američkom izaslaniku da Vašington „ne sme da povredi legitimna prava i interese Kine“ niti da joj oduzme „legitimno pravo na razvoj“.

Državna novinska agencija Sinhua izvestila je u sredu, 28. juna da je Nacionalni narodni kongres odobrio zakon koji stupa na snagu 1. jula, prenosi londonski list, uz ocenu da će zakon verovatno pružiti čvršću pravnu podršku Pekingu da odgovori na zapadne mere kao što su sankcije i kontrola izvoza, ali bi mogao potkopati napore za privlačenje inostranih ulaganja.

Usvajanje zakona, koji pojedini kineski tabloidi opisuju kao „upozorenje i obuzdavanje zapadne hegemonije“, dolazi nakon što su u proteklih pola godine kineske vlasti preduzele niz mera usmerenih protiv zapadnih kompanija koje posluju u zemlji.

Neke od tih mera su izricanja rekordne novčane kazne revizorskoj kući Delojt sa sedištem u Londonu, zabrana upotrebe čipova američkog proizvođača Majkrona i sankcije protiv američkih dobavljača oružja Lokhid Martin i Rejteon, kao i privođenje japanskog izvršnog direktora.

Zakon je u sredu odobrilo najviše telo za donošenje odluka unutar kineskog parlamenta. Predsedavajući u parlamentu, Džao Leđi pozdravio je zakon kao „veliki značaj“ za očuvanje zemlje i podršku „nacionalnom podmlađivanju“ – nagoveštaj Sijevoj viziji moćne, moderne Kine.

Komunistička partija i država

Novi sveobuhvatni zakon o spoljnoj politici objedinjuje niz postojećih alata za suprotstavljanje zapadnim silama i proširuje borbeni stav predsednika Si Đinpinga o afirmaciji Pekinga na svetskoj sceni, napisao je Blumberg.

Zakon o spoljnoj politici ne stvara nove mehanizme za odgovor na rastuće geopolitičke izazove već daje težinu postojećim alatima Pekinga, dodajući da su dve Sijeve spoljnopolitičke inicijative – Inicijativa za globalnu sigurnost i Inicijativa za globalnu civilizaciju ugrađene u zakon.

Zakon, koji je odobren u sredu i stupa na snagu 1. jula, dolazi u trenutku kada se kineska autoritarna vlada suprotstavlja onome što smatra američkim naporima da suzbije njen razvoj, nakon američke kontrole izvoza visokotehnološke robe i napora da se smanji oslanjanje na kineske dobavljače u osetljivim sektorima.

Novi zakon takođe predviđa promociju nekoliko Sijevih potpisnih spoljnopolitičkih inicijativa o globalnoj bezbednosti, razvoju i „civilizaciji“ i potvrđuje naglašeno protivljenje Kine „hegemoniji“ i „politici moći“.

Dok je Komunistička partija, a ne država, na kraju zadužena za kinesku politiku uopšte, zakon takođe eksplicitno stavlja kontrolu nad međunarodnim odnosima sa Rusijom. 

„Stranka, a ne vlada, vodi spoljnu politiku Kine. Ako je to ranije bilo uglavnom nepisano ‘zajedničko razumevanje’, sada je kodifikovano u čvrst zakon“, rekao je Ven Ti Sung, politikolog sa Tajvanskog studijskog programa Australijskog nacionalnog univerziteta.

Kako kaže Ti Sung, Sve ovo, uz uključivanje Si Đipingovih globalnih inicijativa u zakon je „način kineskog lidera da podseti zvaničnike da se povinuju najvišem rukovodstvu“.

Z.S./RSE/CNN

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Kina Sankcije Si Điping spoljna politika kine Zapad
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Crna Gora

21.јул 2025. Aleksandra Mudreša, DW

Crna Gora u turističkom zastoju: Sveti Stefan propada, sezona kasni

Sveti Stefan, simbol crnogorskog turizma, zatvoren je za posetioce i na 65. godišnjicu postojanja, dok turistički radnici upozoravaju da je sezona slaba, uprkos zvaničnim podacima o velikom broju turista

Tržište rada

21.јул 2025. M. T.

Stari Srbi i mladi Ganci: Srbija izdaje 100.000 radnih dozvola za strance

Srbija vapi za radnom snagom. Razlog tome je starenje populacije i odlazak mladih Srba negde gde će im život biti bolji. Šansu za sebe vide mladi ljudi iz Gane. Tamo je još gore nego u Srbiji

Izbori

21.јул 2025. M. L. J.

Studenti traže mišljenje građana: Koga želite na studentskoj listi?

Studenti u blokadi postavili su građanima pitanje na društvenim mrežama - koga bi oni želeli da vide na listi

Istočna Srbija

21.јул 2025. R. V.

Rešili ozbiljne propuste: Đerdap sačuvao status geoparka

Području Đerdapa je ostao status Uneskovog geoparka, koji je bio ugrožen nakon prošlogodišnjih ozbiljnih upozorenja

Kosovo

21.јул 2025. M. T.

„Tvrdo i snažno“: Kako će Beograd reagovati na hapšenje Popovića?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje „tvrdu i snažnu“ reakciju na hapšenje Igora Popovića na Kosovu. Popoviću je određen pritvor jer je pripadnike UČK nazvao „teroristima“

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

Svet

30.април M. T.

Kina i Tajvan: Ratne igre, ponovo

Kineski ratni brodovi otpočeli su trodnevne vojne vežbe u Tajvanskom moreuzu, u kojima demonstriraju opkoljavanje Tajvana. Peking ove vežbe naziva "strogim upozorenjem" snagama na Tajvanu koje se zalažu za nezavisnost

Ekonomija

30.јун Z.S.

Kina odbila Srbiji reprogram duga 

Vlada Srbije nedavno je pokušala da dogovori reprogram svojih obaveza prema kineskim kreditorima, ali partneri iz Pekinga nisu bili zainteresovani za bilo kakve ustupke. Nakon negativnog odgovora, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je zatražio pomoć od premijera Luksemburga Gzavijea Betela na marginama evropskog samita u Moldaviji početkom ovog meseca

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure