img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Bolesti zavisnosti

Maloletnici i kocka: Roditelji zbog dugova prodaju kola i stanove

25. октобар 2023, 16:21 Sanja Zrnić
Foto: Unsplash
Copied

Istraživanja pokazuju da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem. Deca već u sedmom razredu počinju da se klade, tokom velikog odmora neko od starijih ode i uplati tiket umesto njih, priča za portal “Vremena” ”psihoterapeut Jelena Manojlović iz SOS Centra. Iz ove klinike upozoravaju da je kocka pogubna jednako kao alkoholizam i narkomanija

Srbija je druga zemlja u Evropi po broju kladionica. Oko 300.000 građana Srbije je zavisno od kocke, najviše onih između 18 i 25 godina. Nacionalno istraživanje o stilovima života stanovništva Srbije, koje je sproveo Institut za javno zdravlje „Batut“, pokazalo je da Srbi najviše igraju lutriju, na drugom mestu je kladionica, dok su na trećem mestu kazino igre.

Istraživanja pokazuju i da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem.

U Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ima 1. 028 zabeleženih pacijenata koji se leče od patološkog kockanja. 

Toj ustanovi mesečno se javi između 15 i 20 novih pacijenata. Kako prenosi RTS, zabrinjavajuće je što podaci pokazuju da je svaki četvrti učenik prvog razreda srednje škole igrao neku igru na sreću.

Kocka nije “igra”

Deca već u sedmom razredu počinju da se klade, tokom velikog odmora neko od starijih ode i uplati tiket umesto njih, priča za portal “Vremena” ”psihoterapeut Jelena Manojlović iz SOS Centra.

Tokom 18 godina postojanja Sos Centra, najmlađi klijent koji je bio u programu odvikavanja imao je 17 god, dok je dete od 12 god bilo na konsultacijama jer su roditelji primetili da je počeo da se kladi, pa su reagovali odmah.

“Roditelji mogu da primete da postoji problem jer dete počinje da se povlači iz komunikacije, ima agresivne ispade, gubi interesovanje za školu, druženje i razne aktivnosti, često ne govori istinu, ali tek na spoznaju da postoje kockarski dugovi reaguju. Roditelji često zbog dugova dece prodaju stanove i kola. Bilo je primera i kad su roditelji ubeđivali decu da ih, ako pristanu da se leče, neće prijaviti za krađu” kaže Manojlović i dodaje da program lečenja uglavnom traje pola godine.

Milica Gostić stručna saradnica SOS Centra kaže da je rad sa maloletnicima izuzetno težak, jer nisu pretrpeli posledice svog kockanja. 

“Edukacija i kontola su pojačani, porodice prolaze kroz edukaciju i zajedno pokušavamo da korigujemo ponašanje, dok dete ne usvoji nove obrazce ponašanja, tj. dok ne prestane da kocka. Poligrafska testiranja su uključena u proces odvikavanja”, objašnjava Gostić. 

Na sve veći broj kockara među maloletnicima utiču laka dostupnost, zavisnost od telefona pa i  društvena prihvatljivost kocke kao „igre“. 

“Mnoge javne ličnosti propagiraju kockanje, sportisti, glumci, pevači, koji su uzor mladima, pa deca lako upadaju u nju. Roditelji, ne mogu da isprate šta se dešava, jer sad postoje kladioničarske i kockarske aplikacije na telefonu, pa je deci lako da sakriju kockanje”, kaže Gostić.

Kockanje pogubno kao narkomanija i alkoholizam

Iz SOS Centra ističu da apsolutno svaki segment društva treba uključiti u edukaciju o problemu patološkog kockanja. Roditelje kroz edukativne emisije, članke i slično, decu kroz projekte, predavanja u osnovnim i srednjim školama. Kako kažu, važno je da javnost prepozna i prizna patološko kockanje kao galopirajuću bolest društva, kao što je narkomanija i alkoholizam. 

“Potrebno je apelovati na strožu kontrolu sprovođenja zakona da osobe ispod 18 god ne smeju da se klade i kockaju, državu da finansira projekte osnaživanja porodica i dostupnosti lečenja”, kaže Manojlović.

Prema istrazivanja Sos Centra iz novembra i decembra 2019 god, sprovedenom na 60 srednjih škola u Srbiji, na 4000 đaka u uzrastu od 16-18 god, 32 odsto dece redovno ( više od jednom nedeljno) igra kladionicu. 

Patološki kockari su uglavnom muškarci (86 odsto) stari od 18 do 29 godina. Ukupno 3,7 odsto odrasle populacije u Srbiji poseduje rizik za neki oblik kockanja, do 2 odsto njih poseduje umeren i viši rizik od kockanja (problematični kockari).

U istraživanju “Život nije igra” učestvovalo je 790 učenika. Prema rezultatima, najmlađi ispitanik koji se patološki kocka ima 12 godina – igra s tatom rulet, a počeo je sa aparatima kad je imao manje od 10 godina uz brata ili tatu. 

Najstariji ima 19 godina. Prosek godina učenika koji patološki kockaju je 17 godina.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

bolesti zavisnosti Kockanje malolaetnici
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Udario policajca na spidu: Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Povezane vesti

Zakonodavstvo

25.септембар Z.S.

Srbija druga u Evropi po broju kladionica

Istraživanja pokazuju da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem i da je Srbija druga u Evropi po broju kladionica. Oko 300.000 građana je zavisno od kocke, najviše mladi između 18 i 25 godina

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure