Loader

Uhapšena grupa Tomislava Đorđevića

06.avgust,15:21

Bivši vlasnik "Meridijan banke" Tomislav Đorđević i još šest osoba uhapšeni su zbog zloupotreba u privatizaciji

Bivši vlasnik „Meridijan banke“ Tomislav Đorđević i još šest osoba uhapšeni su zbog zloupotreba u privatizaciji društevenog preduzeća Ribarsko gazdinstvo Beograd. Grupi se stavlja na teret da je od 2007. do 2009. godine, u postupku privatizacije Ribarskog gazdinstva, suprotno ugovoru sa Agencijom za privatizaciju otuđili više od 60 odsto imovine tog preduzeća i da su na taj način nezakonito prisvojili više od 2,5 miliona evra.

„Nekretnine privatizovanog preduzeća su prodavane ispod tržišne vrednosti, a plaćane su kompenzacijama preko uvećanih izlaznih faktura Ribarstva iz Bačkog Jarka na koje su obračunate više kamate od realnih, kako bi zatvarali potraživanja Ribarskog gazdinstva prema Ribarstvu. Takođe, izdavali su nekretnine Ribarskog gazdinstva ispod tržišne vrednosti i time naneli štetu privatizovanom preduzeću“, objasnila je policija u saopštenju. U akciji hapšenja učestvovala je Uprava kriminalističke policije u saradnji sa beogradskim Višim tužilaštvom.

Sumnja se da je na čelu grupe bio vlasnik firme „DTD ribarstvo Bački Jarak“ Tomislav Đorđević, inače bivši vlasnik „Meridijan banke“. Osim Đorđevića uhapšeni su njegova ćerka Dubravka (1978. godište iz Novog Sada), predsednica Upravnog odbora preduzeća „DP ribarsko gazdinstvo“ i članovi odbora te firme Aleksandra Sedlar rođena 1980. godine u Novom Sadu i Đurđa Prica, takođe iz Novog Sada, rođen 1963. godine, generalna direktorka „Ribarskog gazdinstva“ Veselinka Popoviću (1959. godište iz Beograda), kao i tehnički rukovodioc Vojin Manasijević iz Beograda (rođen 1950. godine). Uhapšen je i generalni direktor firme „DTD ribarstvo Bački Jarak“ Duško Nikitović rođen 1966. godine, iz Beograda.

Tomislav Đorđević je i bivši predsednik Upravnog odbora „Juko banke“. Pretpostavlja se da je vlasnik „Arijus limitida“, preduzeća registrovanog na Devičanskim ostrvima, a koje upravlja firmom „DTD fud“ iz Petrovaradina koje je kupilo agroindustrijsko preduzeće „Njegoš“ iz Lovćenca za 1,23 milijarde dinara. Zanimljivo je da je stečajni upravnik „Njegoša“ bio Vladimir Žužić koji je kasnije bio jedan od stečajnih upravnika Agroživa, kompanije koja je oterana u stečaj i čiji su čelnici pohapšeni na osnovu sumnjivog veštačenja Zavoda u vlasništvu Đorđevića.

Sumnja se da je Đorđević bio umešan i u sumnjivu privatizaciju hotela „Fontana“ u Vrnjačkoj Banji koji je Agencija za privatizaciju poništila 2007. godine. Po oceni Agencije, za godinu dana u „Fontanu“ nije uložen ni evro od ugovorenih tri miliona investicija u osnovna sredstva, a nije poštovana ni obaveza da se ne može otuđivati, izdavati u zakup, ili stavljati pod hipoteku imovina „Fontane“.

Đorđević je i suvlasnik hotela „Novi Sad“. On, Jovan Pejčić i Dragan Janković su ovaj hotel 2005. kupili za 260 miliona dinara. U međuvremenu je Đorđeviću i Pejčiću oduzet hotel „Prag“ u centru Beograda jer nisu platili dospelu ratu kupoprodajne cene od 1.750.000 evra. Đorđević je, inače, kadar Demokratske stranke.

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve