Loader

Ubijen Moamer el Gadafi

20.oktobar,15:38

Lideri Nacionalnog prelaznog saveta Libije objavili su da je bivši libijski lider Moamer el Gadafi ubijen u četvrtak u Sirtu. U toku tog dana kružilo je više informacija o okolnostima pod kojima je ubijen Gadafi. Po jednoj verziji, on je bio povređen kada su avioni NATO-a napali konvoj vozila Gadafijevih snaga koje su se povlačile iz Sirta, posle čega je usledila pucnjava u kojoj je ranjen u obe noge i prebačen u bolnicu, gde je kasnije preminuo od posledica ranjavanja. U toj akciji navodno je ubijen i komandant Gadafijevih snaga Abu Bakir Jonus Džabr. Francuski ministar odbrane Žerar Longe rekao je da je konvoj zaustavljen napadom francuskih aviona.

Po drugoj verziji, Gadafi je zarobljen u jednoj od polusrušenih kuća nedaleko od Sirta, gde su ga ranjenog pronašli pobunjenici. Svetski mediji su u večernjim satima preneli snimak preuzet sa libijske televizije, na kome se vidi kako ustanici tuku okrvavljenog Gadafija. Ovaj mučni prizor ima i zvučnu pozadinu, dok Gadafija vuku, guraju i udaraju, čuje se urlanje ustanika koje na kraju prelazi u vrisak: „Allahu akbar, allahu akbar, allahu akbar!!!“

Fotografija kojom mediji pokrivaju vest o smrti Gadafija

U četvrtak uveče, libijski premijer Mahmud Džibril je rekao da je Gadafi uhvaćen u kanalizacionoj cevi, da nije pružao otpor kada su ga odvodili, ali da je pogođen u ruku dok je odvođen do kamiona. „Nedugo posle toga u unakrsnoj vatri pogođen je i u glavu. Forenzičari nisu uspeli da lociraju iz kog pravca je metak došao“, dodao je Džibril. Lekar koji je bio u medicinskom timu koji je pratio Gadafija do ambulatne i posle ispitao telo rekao je da je Gadafi umro od dve zadobijene rane, u glavu i grudi, ali mediji prenose i izjavu neimenovanog visokog zvaničnika NPS-a da je bivši libijski lider bio u vrlo teškom stanju kada je uhvaćen, i da je umro zbog naknadnog prebijanja.

NPS je izjavio da će Gadafijevo telo biti sahranjeno na tajnoj lokaciji. Libijska televizija emitovala je i snimak tela Gadafijevog sina Mutasima, za koga se kaže da je takođe ubijen u Sirtu. U brojnim saopštenjima NPS-a se u utorak uveče navodilo i da je Gadafijev sin Seif el Islam zarobljen, ranjen, zatim je proglašen mrtvim, da bi se konačno ispostavilo da NPS ne zna gde se Seif nalazi.

Konačni pad Gadafija sa vlasti, koju je držao 42 godine, desio još pre dva meseca, kada su snage ustanika zauzele Tripoli. Međutim, krvave borbe su se nastavile oko Bani Valida, koji je pre nekolikodana pao u ruke ustanika, i Sirta, grada u čijoj blizini je rođen pukovnik. Sirt je u borbama koje su se u tom gradu vodile poslednjih mesec dana pretvoren u gomilu ruševina. Obe strane su imale veliki broj žrtava, broj poginulih civila još nije utvrđen, a skoro celokupno stanovništvo Sirta je prethodnih nedelja napustilo grad bežeći od sukoba. Završni juriš ustanika na Sirt počeo je u četvrtak ujutru, da bi popodne ustanici objavili da je palo i poslednje uporište Gadafijevih snaga. Dva dana ranije, američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je tokom posete Tripoliju da SAD žele da Gadafi bude ili ubijen ili uhvaćen.

Svetski mediji konstatuju da je Gadafijeva smrt i kraj građanskog rata u Libiji. Lideri zapadnih zemalja u euforičnim govorima pozdravili su ubistvo Gadafija, vođe novog libijskog režima proglasile su potpunu pobedu, svet obilaze slike slavlja na ulicama Tripolija posle vesti da je Gadafi ubijen. Čini se, ipak, da mesta za trijumfalnu radost nema mnogo. Posle više od osam meseci krvavih borbi, broj poginulih se procenjuje na više od trideset hiljada, obe strane su počinile brojne zločine nad civilima. U sukobima zaraćenih strana i bombardovanju NATO-a uništen je veliki deo infrastrukture zemlje. Veći deo Libije je još uvek u stanju anarhije, veliki broj ljudi se dokopao oružja koje se u neograničenim količinama prosulo po zemlji tokom građanskog rata. Vođe Nacionalnog prelaznog saveta su do sada tvrdile da je razlog haosa činjenica da je Gadafi živ i da njegove snage pružaju otpor. Od četvrtka tog izgovora više neće biti, i njih čeka mnogo teži zadatak od rušenja Gadafija, ponovno podizanje duboko podeljene i razrušene Libije.

Posmrtno ponižavanje

Libijci su čekali u redu kao da idu na karneval da vide Gadafijevo telo u jednoj hladnjači u šoping centru u Misrati u morbidnom spektaklu posmrtnog ponižavanja nekad nedodirljivog diktatora, smejali se i izrugivali, dok u toj nadrealnoj i emocionalnoj atmosferi miris belog luka dopirao iz suka. Tako list Los anđeles
tajms opisuje atmosferu posle ubistva Gadafija u svojoj reportaži iz Misrate. U tom kontekstu list podseća da su Ujedinjene nacije u petak zatražile istragu o Gadafijevoj misterioznoj smrti.
Radio free Europe izveštava da je Gadafijevo pleme zatražilo od Libijskog nacionalnog prelaznog saveta da mu preda Gadafijevo telo, da bi se sahrana obavila po islamskim običajima u Gadafijevom rodnom gradu Sirtu. U plemenskom saopštenju se upućuje poziv UN, Organizaciji islamske konferencije, Amnesti internešenelu da nateraju Nacionalni prelazni savet da dozvoli pogrebnu ceremoniju.
r.s.v.

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve