Loader

Tuča monaha u Gračanici

18.februar,20:07

Tuča dve grupe monaha - onih koji podržavaju razrešenje episkopa Artemija i onih koji ne podržavaju

Nakon dolaska vladike Atanasija za administratora Eparhije raško-prizrenske, grupa monaha koja podržava episkopa Artemija pokušala je da uđe u manastir Gračanicu sa namerom da ga zaštiti. Kako javlja KIM radio, posle nekoliko neuspešnih pokušaja, dvadesetak monaha, predvođenih kaluđerima iz manastira Crna reka, fizički su nasrnuli na monahe koji podržavaju odluku Sinoda SPC o privremenom razrešenju episkopa Artemija.

U gužvi koja je nastala došlo je do fizičkog obračuna na glavnoj manastirskoj kapiji. Nakon sukoba, grupa se povukla i provalila u manastir na sporedni ulaz. Pripadnici Kosovske policijske službe pokušavali su da razdvoje grupe. Za sada, niko od učesnika tuče nije tražio lekarsku pomoć. Kosovski mediji javljaju da je situacija u manastiru Gračanica, posle incidenta – mirna.

Episkop Atanasije služio je u Gračanici Svetu arhijerejsku liturgiju, čime je formalno preuzeo novu dužnost. Atanasije je liturgiju držao povodom praznika Sretenje, pred oko 200 vernika, uz sasluženje episkopa lipljanskog Teodosija, saopštila je Eparhija raško-prizrenska. „Vladika je objasnio da je na mesto administratora postavljen kako bi se sanirala situacija u Eparhiji koju je jedna grupa klirika, na čelu sa Simeonom Vilovskim, ukaljala svojim finansijskim malverzacijama, ali i širenjem nesloge i razdora u i van granica Eparhije raško-prizrenske“, rečeno je u saopštenju, u kom je naglašeno da je Sinod SPC bio je prinuđen da preduzme hitne mere u cilju zaštite poretka i jedinstva SPC, posebno na prostoru Eparhije raško-prizrenske.

Odluku o postavljanju vladike Atanasija za administratora Eparhije raško-prizrenske doneo je Sveti arhijerejski sinod SPC-a, na jučerašnjoj sednici, nakon što je odlučeno da vladika Artemije bude privremeno razrešen upravljanja ovom eparhijom, do okončanja postupka u vezi sa finansijskim poslovanjem eparhije. Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao vladika bački Irinej, postupak će voditi Sabor SPC-a.

Osim crnorečkih monaha i dela bratstva manastira Gračanica, Artemije je dobio podršku pripadnika desničarskih udruženja Obraz i Garda cara Lazara, koji su se juče u vreme zasedanja Sinoda okupili ispred Patrijaršije. Dan ranije, podršku su mu dali i Srpsko nacionalno veće Kosova i Metohije i Srpsko nacionalno veće severnog Kosova i Metohije, koja su saopštila da daju „punu podršku vladiki Artemiju u svim aktivnostima koje vodi u poslednjih deset godina na očuvanju Srba i srpske države na Kosovu i Metohiji“.

O razrešenju episkopa Artemija i inspekciji koja je izvršena u njegovoj eparhiji čitajte OVDE.

Šakanje bogobojažljivih

Dan pred početak Velikog posta, u manastiru Gračanica sukobile su se dve grupe monaha, pristalica privremeno razrešenog vladike raško-prizrenskog Artemija sa jedne strane i sa druge monaha koji podržavaju vladiku Atanasija Jeftića, eparhijskog administratora koga je postavio Sveti arhijerejski Sinod.

Sukob je izbio na manastirskoj kapiji, pri pokušaju monaha iz manastira Banjska i Crna reka da uđu u portu, ali su ih monasi „sa one strane kapije“ u tome sprečavali. Posle prepirke obogaćene psovkama počelo je prvo guranje, zatim koškanje, da bi na kraju pao i po neki udarac. Sa obe strane je bilo razpoloženih za tuču, ali i onih koji su umirivali strasti.
Nakon neuspelog pokušaja na glavnoj kapiji, grupa monaha iz Crne Reke preskočila zid i sa unutrašnje strane otvorila sporedan ulaz kroz koji su ušli ostali i otišli u odaje vladike Artemija da, kako su kasnije objasnili, uzmu blagoslov „od svog vladike“ koji će za njih „ostati jedini duhovni otac, bez obzira na odluku Sinoda o njegovom razrešenju, koju ne prihvataju“. Za to vreme u manastirskom dvorištu okupio se izvestan broj civila. Među njima je, prema izveštaju KIM radija, najviše bilo pripadnika „Pokreta 1389“ i „Obraz“.

Kako javljaju izveštači „sa lica mesta“, veći sukob sprečili su vojnici Kfora koji obezbeđuju portu manastira i pripadnici Kosovske policije, sa naglaskom da se u sukob nisu mešali, već su samo pokušavali da razdvoje zavađene grupe.

Trenutno je u manastiru mirno, uz uobičajeno obezbeđenje snaga Kfora.

Z. Majdin

Poslednje izdanje

Intervju: Dobrica Veselinović

Bojkot nije dobro rešenje Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve