Loader

Tribina „Vremena“: U Srbiji nema rasizma

20.decembar,16:55

Prema rečima državnog sekretara u Ministrastvu unutrašnjih poslava Srbije Vladimira Božovića, rasizma nema, ali ima pojedinačnih oblika ponašanja koji štete ugledu zemlje

Rasizam nije rasprostranjen u Srbiji, zaključak je okupljenih na panelu „Rasizam u Srbiji: Između odbijanja i posledica“, koji su organizovali nedeljnik „Vreme“ i ambasada Velike Britanije u Srbiji u sredu, 18. decembra u beogradskom hotelu „Hajat“.

Prema rečima državnog sekretara u Ministrastvu unutrašnjih poslava Srbije Vladimira Božovića, rasizma nema, ali ima pojedinačnih oblika ponašanja koji štete ugledu zemlje.

Za pet godina 246 dela

„Prema podacima MUP-a, u proteklih pet godina je u Srbiji evidentirano 246 krivičnih dela izazivanja nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti, 11 krivičnih dela povreda ugleda zbog rasne, verske nacionalne i druge pripadnosti i tri krivična dela rasne i druge diskriminacije. Policijski službenici su posle utakmice u Kruševcu podneli krivičnu prijavu protiv deset osoba zbog sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na sportskim priredbama ili javnom skupu“, rekao je državni sekretar Vladimir Božović i dodao da je nakon utakmice u Novom Pazaru podneta krivična prijava protiv 12 osoba.

„U najvećem broju slučajeva evidentirana dela odnose se na nacionalnu, a ne rasnu netrpeljivost“, rekao je on i dodao da se predviđa izmena Krivičnog zakonika kojim će biti uveden institut zločina iz mržnje. Božović je dodao da se Srbija opredelila za demokratiju i da vladavina prava mora da se podrži. Takođe, smatra da sankcije treba da budu i moralne i zakonske.

Božović je istakao da je pažnja bila usmerena na dva incidenta na sportskim manifestacijama u oktobru, na utakmicama mlade reprezentacije sa ekipom Velike Britanije i utakmice Rada i Novog Pazara.

Predstavnik antirasističke kampanje Kick It Out iz Velike Britanije Deni Linč je rekao da organizacije različito kategorizuju rasizam, ali da je sigurno da vređanje na osnovu različitosti menja poentu igre – jedno je navijanje, drugo je vređanje. Naglasio je da je rešenje ovog problema leži u saradnji stručnjaka iz sporta, zakonodavstva i nevladinih ogranizacija, zatim u edukaciji svih članova sportske igre, kao i u kampanjama. „Rasizam se ne manifestuje uvek u nasilju već u postupcima – tako u sportu nema dovoljno žena, nema Azijata, nema trenera tamne puti“, rekao je Linč.

Pomoćnik ministra sporta i omladine Republike Srbije Dragan Atanasov je zapazio da se instutucije nisu snašle, kao i to da nisu pravovremeno reagovale posle incidenta u Kruševcu. Rekao je da mladi, koji su fokus grupa, smatraju da nema veze između nasilja i sporta, već da nasilje ima veze sa lošom situacijom i celokupnim društvom.

Prema rečima zamenika Generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije Nebojše Ivkovića lek je u pravnoj regulativi, saradnji institucija i u promenjenoj kulturi navijanja.

Upućen je i poziv medijima da vode računa pri izveštavanju o neredima na terenima i da podjednako proprate i pozitivna i negativna zbivanja.

Prema rečima profesora na Fakultetu sporta Aleksandra Jankovića, potrebno je promeniti i sportsku i kulturu uopšte: „Mnogo je nekulture i primitivizma u sportu. Mora se početi sa edukacijem o sportu i nasilju od najranijeg doba“.

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve