Loader

PRILOG KULTURI SEĆANJA

Skoplje, 26. jula 1963. u 5.17

26.jul,02:42

Pre 50 godina, 26. jula 1963, u 5.17 ujutru, Skoplje je pogodio razorni zemljotres. Obnovu Skoplja pomagala je cela Jugoslavija i 74 zemalja Istoka i Zapada

VEST O KATASTROFI: Politika je 26. jula 1963 prvi put štampala vanredno izdanje

Pre 50 godina, 26. jula 1963, u 5.17 ujutru, Skoplje je pogodio razorni zemljotres, koji se na lestvici magnitude momenta merio 6,1 po Merkaliju, ekvivalentno 6,9 na Rihterovoj skali. Poginulo je više od hiljadu ljudi, oko 3.500 bilo je povređeno, a dve trećine stanovnika Skoplja ostalo je bez domova. Nestali su simboli Skoplja – staro pozorište, dom armije, zgrada narodne banke, hotel Makedonija je sravljen sa zemljom, srušen je i veći deo železničke stanice podignute 1938, koja je u to vreme smatrana najmodernijom na Balkanu. Danas delovi stare železničke stanice služe kao gradski muzej, a kazaljke sata na toj zgradi pokazuju 5 sati i 17 minuta.

U SFRJ je proglašena nacionalna žalost.

Usledila jedna od do tada najvećih i najbržih humanitarnih akcija. Na vest o zemljotresu, u pomoć su poslati vojnici JNA, ekipe lekara, vatrogasaca, radnika raznih preduzeća širom Jugoslavije. Pomogli su najpre obližnji a onda ostali gradovi, radni kolektivi, ustanove… Pomoć su upućivale radne organizacije, gradovi, opštine. Organizovana je omladinska radna akcija za obnovu Skoplja. Godinama je u SFRJ izdvajano oko 15 odsto nacionalnog dohotka za obnovu Skoplja.

U UN je 35 zemalja podnelo inicijativu za pomoć Skoplju. Pomagale su 74 zemlje i sa tadašnjeg Istoka i sa Zapada.

Idejno rješenje obnove središta Skoplja nakon razornog potresa potpisuje glasoviti japanski arhitekt Kenzo Tange.

Poslednje izdanje

In memoriam

Poslednji potez Ivana Ivanjija Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve