Loader

Sever Kosova opet u blokadi, kamioni prolaze

22.septembar,09:56

Srpska roba ponovo ide na Kosovo preko Merdara i Končulja. Na severu Kosova, Srbi sedam dana na sedamnaest barikada. Vlada Srbije uvela PDV na severu Kosova. Amerika podržava proširenje nadležnosti prištinskih vlasti severno od Ibra. Novi meki pritisak EU

Preka Jarnja, alternativno

SEDAMNAEST BARIKADA: KFOR kod Zubinog Potoka

Iako je Kfor uklonio žice i sa administrativnog prelaza Jarinje, barikade i dalje blokiraju saobraćaj. Reporter RTS-a javlja da na Jarinju vozila i pešaci prelaze, ali ne preko administrativnog prelaza, već novim putem koji su Srbi gradili u toku noći, kako bi sa obe strane prelaza zaobišli punkt i bazu Kfora.

Preko prelaza Merdare na teritoriju Kosova i Metohije 16. septembra pušteno je 27 kamiona, koji su prevozili žito, brašno i građevinski materijal. Tako je počelo normalizovanje transporta robe na osnovu dogovora pregovaračkih timova Beograda i Prištine o carinskom pečatu i pratećoj dokumentaciju postignutog 2. septembra u Briselu. Kosovski carinici su izvestili da je tokom vikenda na Kosovo ušlo blizu 200 kamiona sa robom proizvedenom u Srbiji. Promet je nastavljen i narednih dana.

Preko prelaza Merdare i Končulja na KiM je u ponedeljak 19. septembra ušlo 43 kamiona koji su prevozili srpsku robu.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Miodrag Đidić je objasnio da predstavnici poreske uprave na administrativnim prelazima Merdare, Končulj, Rudnica i Brnjački Most imaju jasna uputstva tog ministarstva da sa Kosova i Metohije ne propuštaju robu koja ima propratna dokumenta sa bilo kakvim obeležjima takozvane Republike Kosovo. Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stevanović je rekao Tanjugu da će kamioni s Kosova biti propušteni samo uz statusno neutralni pečat i dokumentaciju.

Na osnovu toga, u petak je sa Merdara vraćen kamion koji je sa Kosova prevozio otpadno olovo, dok je u Srbiju pušten kamion s materijalom za reciklažu koji je imao odgovarajuću dokumentaciju.

«Skadar na Bojani» kod Jarinja

ZASTAVA NA NASIPU: Kfor je pokušavao da poravna zemljane barikade, Srbi se mirno suprotstavljali(Foto: Tanjug)

Dopunjeno 26. septembra

Kod prelaza Jarinje, američki vojnici Kfora su buldožerom u ponedeljak 26. septembra oko 18:15 počeli da uklanjaju šljunak kojim su Srbi preprečili put. Zastavu Srbije, razapetu preko barikada, vojnici Kfora su odneli.

U blizini delimično probijenog nasipa razvukli su bodljikavu žicu, kako bi Srbe okupljene u blizini udaljili od peščane barikade. Srbi su na to su počeli ponovo da kamionima dovoze šljunak i da ga rasipaju u neposrednoj blizini bodljikave žice. .
Kfor je oko 18:15 pokušao da blokira alternativni put, a zatim i da ukloni glavnu barikadu kod prelaza Jarinje, ali su ih sprečili okupljeni Srbi. Poljski vojnici Kfora postavili kontrolni punkt na putu koji vodi do baze Kfora „Noting hil“ kod Leposavića i vozila propuštaju jednom kolovoznom trakom, javlja reporter RTS-a.

A JARINJE I BRNJAK… Stefanović je podsetio da Kosovo kao jedinstvena carinska teritorija funkcioniše od 2000. godine, ali da su prelazi Jarinje i Brnjak uvek imali poseban status. „Postojali su Euleksovi carinski službenici i u jednom vrlo kratkom periodu bilo je pokušaja da tamo bude službenik kosovske carine albanske nacionalnosti. To je bio jedan kratak period i zatim je to bilo onemogućeno“, naveo je Stefanović. On je poručio da su prelazi Jarinje i Brnjak uvek imali svoju posebnost, a imaju je i sada, kroz plan o šest tačaka generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna, koji je prihvatio i Savet bezbednosti. „Kosovski carinici na severu ne mogu da budu zato što je planom od šest tačaka, koji je potvrdio i Savet bezbednosti UN podvučeno da na ta dva prelaza treba da postoje – citiram: samo međunarodni carinski službenici“, precizirao je Stefanović. On je naglasio da je time potvrđena posebnost prelaza Jarinje i Brnjak zbog posebnosti situacije na severu Kosova. „Priština sada pokušava da tu situaciju promeni u pravcu svog interesa“, zaključio je Stefanović.

IGRA ISCRPLJIVANJA: KFOR u Jagnjenici, 19. septembra

Zbog pokušaja Kfora da na prelaze severno od Ibra ipak dovede albanske carinike, na severu Kosova je ponovo izbila kriza. Utorak 20. septembra je bio sedmi dan u kome Srbi pružaju pasivan otpor na sedamnaest barikada, koje ojačavaju i uz koje izvode performanse – od večeri folklora do večeri poezije.

Međunarodne snage pokušavaju da na putevima postave svoje kontrolne punktove.

Na ibarskom mostu u selu Jagnjenica u opštini Zubin Potok, u ponedeljak u 7:15 ujutro, Kfor je pokušao da Srbima preseče put od Zvečana i Mitrovice, tako što je iz albanskog sela Čabra dovezao dvadesetak oklopnih vozila, džipova i kamiona, blokirao put i započeo rigoroznu kontrolu putnika i robe. Za nekoliko minuta u Jagnjenicu je, iz pravca Zupča i okolnih sela Ibarskog Kolašina, stiglo više stotina ljudi. Srbi su ubrzo potom dovezli dva kamiona, natovarena građom i Kforu zaprečili put. Nemački potpukovnik Klaus Glav i predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić su posle sat pregovora u obližnjoj bašti postigli dogovor da se Kfor povuče, a narod da se raziđe.

Na Brnjaku, Srbi su u ponedeljak 19. septembra pokušali da ponovo postave srpsku zastavu, i natezanje oko toga je trajalo čitavog dana kada su Srbi srpsku zastavu ipak postavili, a uz nju i transparent na kojem je pisalo: „Pred očima sveta na delu je zločin protiv čovečnosti“. I na drugim barikadama vojnici Kfora su počeli da ravnaju peščane barikade i snižavaju ih ali su posle protesta Srba prestali.

Kfor je u ponedeljak, kasno popodne iz helikoptera bacao letke upozorenja na kojima piše da barikade na putevima predstavljaju opasnost za sve u vanrednim situacijama, jer pomoć neće biti u stanju da dopre do onih kojima je potrebna“, te da je „u skladu sa rezolucijom 1244 SB UN Kfor odgovoran za ponovno obezbeđivanje slobode kretanja.

Srbi su odgovorili svojim letkom: „Blokada predstavlja nezadovoljstvo srpskog naroda zbog postavljanja carinika i nepoštovanja Rezolucije 1244 UN. Bolje je braniti se blokadama i barikadama nego oružanim otporom. A, vi, gospodo iz Kfora, razmislite da li smo u pravu“.

Nemačka vojska je u međuvremenu najavlila da će na Kosovo uputiti dva inženjerijska oklopna vozila tipa „jazavac“ koja bi trebalo da budu korišćena za uklanjanje barikada.

BRNJAK:Pripadnici Kfora uklonili su u utorak ujutru bodljikavu žicu na administrativnom prelazu 31 Brnjak, koji je od 16. septembra bio u potpunosti zatvoren. Pripadnici Kfora izjavili su Tanjugu da oni smatraju prelaz otvorenim za saobraćaj od ponedeljka uveče otvoren. Posredstvom radija „Kfor“, obaveštavaju građane da je na prelazima uspostavljena carinska kontrola, i da nekomercijalna roba može da ide preko prelaza Jarinje i Brnjak, a akcizna preko Merdara, dok se carinjenje mora vršiti na terminalu u južnoj Mitrovici.

Ispred prelaza se nalazi barikada od šljunka i zemlje, koju su podigli Srbi reagujući na zatvaranje prelaza na kome se pored vojnika Kfora nalaze i pripadnici Euleks carine, policije, ali i kosovske carine i policije.

Srbi koji su okupljeni u blizini barikada, koji su se zbog kiše sklonili u obližnje objekte, nisu reagiovali na taj potez Kfora. Svoje jedinice na punktovima Ffor swnabdeva helikopterima.

PDV: Vlada Srbije odlučila je u petak 16. septembra da izmeni Uredbu o izvršavanju Zakona o porezu na dodatu vrednost na teritoriji Kosova, što praktično znači uvođenje ponovne naplate PDV-a na promet roba i usluga u toj pokrajini. Vlada je odlučila i da ukine carinski postupak na kontrolnim punktovima na administrativnim prelazima prema Kosovu, a promet roba i usluga u Pokrajini vrati u poreski sistem Srbije.

U obrazloženju ove vladine odluke, u koju je Tanjug imao uvid, navedeno je da je osnovni razlog donošenja izmene Uredbe bio da se „suzbiju zloupotrebe pri prometu telekomunikacionih usluga, koje se oporezuju prema mestu primaoca usluga, zatim i pri otpremanju motornih vozila, nafte i naftnih derivata koji sa teritorije uže Srbije idu na teritoriju Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija. Posledica ove odluke je ujednačavanje cene benzina na severu Kosova s cenama u Srbiji. Bezolovni benzin na severu Kosova sada košta 132 dinara, dok je pre pomenute vladine odluke koštao 120 dinara.

SAVEZNICA: U međuvremenu, odbor za unutrašnje poslove i bezbednost kosovske skupštine zatražio je od nadležnih tela da uklone barikade na severu Kosova i omoguće slobodno kretanje na čitavoj teritoriji Kosova. Zatražili su i da se obezbedi funkcionisanje sudova na severu Kosova kao i rad sa svih kosovskih relevantnih ministarstava. Da kosovska strana te pokušaje izvodi uz podršku SAD govori i to da je američka državna sekretarka Hilari Klinton u međuvremenu izjavila da snažno podržava proširenje nadležnosti kosovskih institucija na severu Kosova.

Predsednica Kosova Atifeta Jahjaga, je nakon sastanka sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku saopštila da je snažno odbila bilo kakvu podelu Kosova, a po saopštenju iz njene kancelarije Ban Ki Mun je izjavio da je važna koordinacija između institucija Kosova, KFOR-a i EULEX-a tokom smirivanja stanja na severu Kosova, da otvorena pitanja treba rešavati na miran način kroz dijalog, te da Ahtisarijev plan pruža dobre mogućnosti srpskoj zajednici na Kosovu. Pošto Ahtisarijev plan nije prošao u Savetu bezbednosti, srpska strana je zatražila od Ban Ki Muna razjašnjenje ili demanti takve izjave.

Da će se u tom kontekstu nastaviti neka vrsta mekog pritiska na Srbiju govore i izveštaji o razgovorima potpredsednika Vlade Srbije Božidara Ðelića i evropskog komesara Štefana Filea u kojima se kaže da su oni konstatovali su u Briselu da je Srbija postigla veliki napredak u vezi sa dobijanjem statusa kandidata za članstvo u EU, ali da očekuje dodatne rezultati u dijalogu predstavnika Beograda i Prištine, koji treba da se nastavi krajem septembra. „Jasno smo stavili do znanja Srbiji da priznanje Kosova nije formalan uslov za evropske integracije, ali da je važno postepeno normalizovati odnose sa Kosovom“, rekao je File.

Uhapšeno 13 vozača kamiona "Eurokop" iz Raške

Dopunjeno 22. septembra

U južnom delu Kosovske Mitrovice 21.septembra uveče kosovska policija je privela i zadržala 13 vozača preduzeća „Eurokop“ iz Raške koji za potrebe Trepče izvoze koncentrat za Švajcarsku.

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi izjavio je Tanjugu da su ove osobe lišene slobode zbog ilegalnog ulaska na Kosovo i da im je određena mera zadržavanja od 48 sati na osnovu odluke kosovskog javnog tužioca.

Regionalni portparol kosovske policije Besim Hoti izjavio je 22. septembra da je vozače privela pogranična policija zbog ilegalnog ulaska na Kosovo, ali i zbog sumnje da su učestvovali u postavljanju barikada.

Hoti je u izjavi Tanjugu rekao da je postojala sumnja da su ovim kamionima minulih dana na severu Kosova blokirani putevi, ali da je istragom utvrđeno da se ne radi o kamionima kojima su postavljane barikade.

„Dvadesetak kamiona bilo je predmet istrage. Utvrđeno je da su vozači 13 kamiona ušli ilegalno na Kosovo. Sedmorica su u pritvoru u Lipljanu, a po trojica u Podujevu i Vučitrnu,“ rekao je Hoti.

Policijsko zadržavanje radnika izazvalo veliku uznemirenost među zaposlenima u „Trepči“ i građanima Raške odakle je većina pritvorenih radnika. Direktor rudarsko-hemijskog kombinata „Trepča“ Jovan Dimkić je od predstavnika misije EU na Kosovu zatražio hitnu intervencijo. U izjavi Tanjugu on tvrdi da je dobio obećanje da će Euleks preuzeti slučaj od kosovske policije.

Kod Podujeva prevrnut kamion s robom

U selu Glamnik kod Podujeva grupa oko 50 Albanaca je oko 16 časova 21. septembra zaustavila šleper koji je prevozio grašak iz centralne Srbije na Kosovo, iz prikolice izbacivala pakete graška i razbacivala ga pored puta, a kamion dovezla do ivice puta i prevrnula ga. Ista grupa je potom napala drugi kamion koji se vraćao sa Kosova nakon što je isporučio robu. Vozač tog kamiona je, prema sopstvenim rečima, dao gas i pobegao na administrativni prelaz Merdare. Kako javlja agencija Beta na tom prelazu je od utorka uveče stvorena kolona šlepera i kamiona u dužini od oko tri kilometra sa robom iz centralne Srbije.
Po izveštaju dopisnika Novosti, kamion s robom su prevrnule pristalice pokreta „Samoopredeljenje“. Izgleda da je u vezi s tim događajem kosovska policija na ulazu u Prištinu iz pravca Podujeva uhapsila iste večeri dvojicu pripadnika pokreta „Samoopredeljenje“, Arbera Krasnićija i Saliha Zubu. RTS javlja da je portparol kosovske policije Baki Keljani potvrdio da su Krasnići i Zuba osumnjičeni za napad na kamion koji je iz Srbije prevozio robu na Kosovo. Pokret «Samoopredeljenje“ Aljbina Kurtija preuzela odgovornost za napad i zahteva njihovo njihovo oslobađanje.

Poslednje izdanje

Intervju: Miloš Jovanović, predsednik Nove Demokratske stranke Srbije

Ako ne sprečimo krađu, možemo Vučića proglasiti za maršala Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve