Loader

Putujući muzej zvuka u Beogradu

14.decembar,17:34

„Kao da je uvod u novu Skrileksovu stvar" – moglo se čuti među okupljenima oko umetnika, koji je bacajući gvozdene matice na elektromagnetno polje stvarao kompoziciju

U četvrtak, 13. decembra, održana je konferencija britanskog umetnika i profesora Reja Lija u muzeju Nikole Tesle, u okviru koje je izveo performans na etometričkim instrumentima. Lokacija treba da podseti na originalno mesto gde su instrumenti pronađeni.

Instrumenti – predajnici elektromagnetnih talasa u drvenim i metalnim kutijama, visokofrekventni oscilatori i lupe, na prvi pogled deluju opasno i neupotrebljivo za proizvodnju bilo kakvog zvuka. Međutim, pokretima umetnika stvaraju harmonijske frekvencije uz dozu jezivog prizvuka, poput sletanja NLO-a u naučno fantastičnim filmovima.

Biografija

Rej Li je kompozitor, umetnik i izvođač iz Velike Britanije. Njegovi radovi pokazuju fascinaciju skrivenim svetovima elektromagnetnog zračenja, a posebno zvukom. On stvara zvučne instalacije koji istražuju „krugove etra“, nevidljive sile koje nas okružuju. Početkom decembra Rej Li je osvojio Nagradu Britanske akademije kompozitora i autora za umetnost zvuka za ,,Etometrički muzej“. Delo ,,Force field“ nagrađeno je počasnim priznanjem na Prix Ars Electronica (2008). ,,Swarm“ i ,,Sirena“ obišli su svet tokom 2008. i 2009. godine. Lijeva kompanija Li i Dous, devedesetih stvara muzički teatar koji osvaja nagradu Barclay’s New Stages za eksperimentalni teatar za rad u etru. Rej Li predaje na odseku za Savremenu umetnost i muziku na Univerzitetu Oksford Bruks.

Prema rečima autora, ovi zvučni talasi stvaraju eunoiu – dobru volju u organizmu primaoca, „utiču i na fizičko i psihičko stanje, jer u dodiru sa našim poljem čiste od negativnog uticaja radio i mirko talasa kojima smo svakodnevno bombardovani“, kaže profesor Li.

Sumorne braon kutije, koje liče na bakine kofere i gramofone, oživljava hirurški u belim rukavicama, upravljajući brojnim prekidačima i dugmićima kao neki retro di-džej, tako kontrolišući intenzitet frekvencija. Pokreće dve metalne kugle na stupcima – oscilatore koji se jedan naspram drugog neizmenično kreću levo-desno. Pri njihovom približavanju stvara se zvuk. Zvuk koji je sličan cvrčcima ispod prozora tokom julskog popodneva. Čim bi posle nekoliko trenutaka slušalac postao svestan onoga što čuje, izvođač bi prešao za drugi instrument gde bi bacao matice na elektromagnetnu ploču, a ovi gvozdeni delići bi počeli da se jure u krug. Matice, cvrčci, pucketanje kokica, zvuk ključanja vode ali i nešto što podseća na dubstep, u sledećem trenutku ulaze u eklektičnu simfoniju.

Neočekivano, zvuk nastaje i pomoću posebne lupe – Etherlux Magnifier Mark 3, koja sa jedne strane publici uveličava umetnikov lik, a sa druge dokazuje da i najmanji pokret prstom po njenim ivicama utiče na promenu zvuka.

Li se oscilira poput onih kugli, sa jednog kraja sobe na drugi, mimoilazeći posetioce i ponašajući se kao da je potpuno sam. Kao da je na jednoj polici zaboravio da se poigra sa zvonom, dok je na drugoj spravicu sličnu kompjuterskom mišu, približavao i udaljavao od magnetnih otvora.

Etometrika

Postoje brojne debate o tome šta su etometrički instrumenti i etometrika uopšte. Prema brošuri kompanije Ethometric Ltd iz 1976. godine etometrički instrumenti su stvoreni kako bi ostvarili tri elementa etosa kroz upotrebu moderne tehologije, fronesisa – praktične mudrosti i vrline. Većina etometričkih instrumenata proizvodi zvuk za koji se veruje da je fizički fenomen. Rej Li je sačuvao i obnovio poslednje primerke i iskoristio njihove zvučne potencijale. Reč je o originalnim etometričkim instrumentima starinskog izgleda, napravljenim od drveta i metala, nastalim u drugoj polovini 18. veka u Dalstonu, u Velikoj Britaniji.
Slični etometrički instrumenti se od pre nekoliko meseci probno koriste na Marsu, kao i u istraživanju o postojanju gravitacionih talasa.

U istoj prostoriji i Lijeve i Tesline naprave. Direktor muzeja Nikole Tesle, Vladimir Jelenković objašnjava veze između rada ove dvojice. „Rej mi je rekao da ima rotirajuće magnete, koji su mehanička analogija onoga što je Tesla uradio sa svojim najčuvenijim delom“, kaže Jelenković.

Pomoćnik direktora Jugokoncerta Biljana Zdravković je rekla da je Teslin muzej pravo mesto za ovakav performans zbog raznih predmeta za koje se još ne zna čemu služe. „Ko zna šta svi ovi predmeti, koji nas okružuju, mogu da rade – da govore, misle, lete. Doći će vreme kada ćemo sve ispitati.“

Muzičar i kompozitor, koji se nije koncentrisao na muziku, imao je ranije ideju da ljudima, koji u prevozu preglasno puštaju svoje iPodove, podeli kartice sa natpisom www.OtherPeoplesMusicPissesMeOff.com. Kaže da se još nije usudio na to iz straha da ne dobije batine.

,,Etometrički muzej“ Reja Lija – zvučnu instalaciju u Muzeju Nikole Tesle, u organizaciji British Councila i Jugokoncerta, posetioci mogu da pogledaju 14. i 15. decembra u 17, 18.30 i 20h. Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Muzeja, po ceni od 250 dinara.

Poslednje izdanje

Intervju: Dobrica Veselinović

Bojkot nije dobro rešenje Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve