Loader

Preminuo Kim Džong Il

22.decembar,11:22

Kim Džong Il, dugogodišnji lider Severne Koreje, je mrtav.

Severnokorejski državni mediji javili su da je umro u subotu 17. decembra od posledica srčanog napada.

Strani mediji nagađaju da se tokom dva dana koja su prošla pre nego što je vest o smrti objavljena, dogodila unutrašnja borba za vlast.

Ubrzo pošto je objavljena vest u ponedeljak, Radnička partija izdala je saopštenje da državom od sada vlada Kim Džong Ilov najmlađi sin, Kim Džong-un.

Naslednik

Kim Džong Un, sin naslednik Kim Džong Ila, još pre nekoliko godina znao je da će vladati Severnom Korejom.

Dvadesetosmogodišnji lider prilično je nepoznat svetskoj javnosti. Zna se da je dete Kim Džong Ila iz trećeg braka. Rođen je u Japanu i rano je ostao bez majke, nekadašnje plesačice, koja je umrla 2004.

Prema nekim tvrdnjama, pod pseudonimom se školovao u Švajcarskoj, dok analitičari i drugi izvori iz Seula kažu da nikad nije izašao iz Severne Koreje.

„Gardijan“ i „Tajm“ pišu da govori i francuski, engleski i nemački jezik, i da voli da skija, igra košarku, te da je fan Majkla Džordana i Žan-Kloda van Dama.

Više o Kim Džong Unu pročitajte u tekstu:
Dinastija Džong – Misteriozni princ, kao i u tekstu Financial timesa
Novi mladi genije

„Pod vođstvom našeg druga Kim Džong-una pretvorićemo tugu u snagu i hrabrost i prevladati današnje teškoće“, navodi u saopštenju Radnička partija, dok strane agencije javljaju da ulicama Pjongjanga hodaju uplakani ljudi koji tuguju za svojim vođom.

O bolesti Kim Džong Ila već dugo se govori. Američke obaveštajne službe navodile su da je 2008. doživeo moždani udar posle čega se dugo nije pojavljivao u javnosti i teško se kretao.

Kim Džong Il, Dragi vođa, nasledio je 1994. godine na vlasti svog oca Kim Il Sunga i tako stvorio prvu socijalističku dinastiju u svetu – posle potvrde Radničke partije ovaj običaj nasleđivanja vlasti se nastavlja, po čemu Severna Koreja ostaje jedinstvena u svetu.

Nešto slično u komunističkom svetu desilo se kada je Fidela Kastra na vlasti zamenio brat Raul, ali na Kubi, po svemu sudeći, ta se tradicija neće nastaviti.

Prema zvaničnoj biografiji Dragi vođa je rođen na najvišoj tački Korejskog poluostrva, na planini Baekdu februara 1942, u tajnom vojnom kampu, gde su njegovi otac i majka učestvovali u gerilskoj borbi.

Nešto verodostojnija verzija kaže da je rođen godinu dana ranije u selu Vjackoje u Rusiji, gde je njegov otac Kim Il Sung komandovao Prvim bataljonom Sovjetske 88. brigade sačinjene od kineskih i korejskih gerilaca.

Kim je detinjstvo proveo u Rusiji, a kada se sa četiri godine, nakon završetka rata, vratio u Koreju, živeo je u bogatstvu. Međutim, brat mu je tragično poginuo udavivši se u bazenu, i majka mu je umrla.

Kasnije je studirao marksističku političku ekonomiju, filozofiju i vojne nauke. Nezvanične tvrdnje govore da je povremeno sklanjan u Kinu, da je u Nemačkoj imao letačku obuku, a na Malti je naučio engleski jezik.

Projektili nad Korejom

Severna Koreja testirala je danas raketni projektil kratkog dometa, javlja agencija AP. Za sada nema opširnijih informacija, a agencija se poziva na izvore iz Južne Koreje. Izveštači javljaju da je projektil ispaljen prema jugu.

Može se pretpostaviti da se radi o demonstraciji i potvrdi moći i vlasti novog mladog lidera Kim Džong-una.

Sa 19 godina postao je član Radničke partije, jedine partije u Severnoj Koreji, koja je na vlasti od 1948. godine do danas. Tada je počeo njegov brzi uspon ka vlasti. Od 1992. mu je prepušteno vođenje kompletne unutrašnje politike, a Kim se trudio da vrlo strogo kontroliše sva dešavanja.

No, zemlja je već tada bila u dubokoj krizi – povremene poplave uništavale su i ono malo useva koji su uspevali, pa je glad bila, a i danas je – česta pojava.

Kim Džong Il se, naročito kasnijih godina, obično oslanjao na međunarodnu pomoć. Nuklearni program koji je pokrenuo i kojim je povremeno pretio (lansirajući rakete i praveći velike javne radove na postrojenju Jongbjon tako da to nikome ne promakne), povremeno je pristajao da ugasi, tražeći za uzvrat žitarice, naftu, hranu i bilo kakve potrepštine koje bi mogle da pomognu izgladnelim ljudima.

Nuklearni program još postoji i čini se da uliva veliki strah susedima, kao i Americi. Već godinama se vode šestočlani pregovori (Kina, Japan, Južna Koreja, Rusija, Amerika, Severna Koreja) kako bi se došlo do trajnog rešenja o gašenju severnokorejskog postrojenja. Za to vreme bilo je napretka, ali su se povremeno pregovori vraćali na početnu tačku. O bilo kakvom nastavku sada može samo da se spekuliše.

Kažu da Kim Džong Il nije podnosio kritike niti slušao savete. Zapadni mediji su mu se rugali: njegovim visokim potpeticama i natapiranoj kosi (navodno je imao komplekse zbog male visine), mitovima koje je smišljao o sebi i širio zemljom, ekscentičnosti…

Važio je za plejboja (ženio se tri puta i imao više ljubavnica) i velikog ljubitelja i kolekcionara filma, posebno holivudskog. Navodno je napisao šest opera i projektovao toranj u centru Pjongjanga, simbol grada, na čijim su građevinama oslikani njegovi brojni portreti.

Nakon 17 godina vladavine Kin Džong Ila i izolacije zemlje, sada je trenutak da se odredi novi tok. No, retko ko je spreman da nagađa o mogućem scenariju. Bivši američki vojni komandir u Južnoj Koreji koji je u razgovoru sa Njujork Tajmsom želeo da ostane anoniman, rekao je da scenarija ima mnogo i da „svako ko kaže da razume šta će se desiti, ili laže ili zavarava sebe“.

Razlog za to je što sve informacije koje stižu iz Pjongjanga zapravo potiču od obaveštajnih službi. Severna Koreja je verovatno najizolovanija zemlja na svetu u kojoj stranci, bez posebne dozvole, nemaju slobodu kretanja. Bela kuća saopštila je da podrobno prati dešavanja na Korejskom poluostrvu, ali da za sada nema indicija da će se dogoditi bilo kakvo nasilje.

Više o Kim Džong Ilu pročitajte u tekstu

Portret savremenika: Sin komunističke budućnosti

Poslednje izdanje

Intervju: Miloš Jovanović, predsednik Nove Demokratske stranke Srbije

Ako ne sprečimo krađu, možemo Vučića proglasiti za maršala Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve