Loader

Otkup akcija OTE u Telekomu

08.decembar,21:02

Po završetku transakcije sa OTE mogla bi da počne i podela besplatnih akcija Telekoma građanima i radnicima te kompanije

Ugovor o otkupu 20 odsto akcija Telekoma Srbija koji je u vlasništvu grčkog OTE još još nije potpisan, pa premijer Srbije Mirko Cvetković nije želeo da iznosi detalje – koliko novca će Grcima biti plaćeno. Cvetković je samo potvrdio da načelni dogovor postoji te da će detalji biti obelodanjeni u kratkom roku. Dodao je da budžet Srbije neće biti opterećen za iznos novca koji će se upotrebiti za otkup akcija, niti će biti povećan javni dug.

Da li je u redu da se takav podatak krije od građana i da se obelodanjuju tek kada sve bude gotovo? S jedne strane, grčki OTE, inače u većinskom vlasništvu Dojče Telekoma, sigurno je zahtevao diskreciju. S druge strane, Telekom je akcionarsko društvo u većinskom vlasništvu države kojim upravlja Vlada Srbije, što znači da i građani, ako ne mogu da donose odluke, ono bar imaju pravo da budu informisani. Možda bi čak neko pametan imao nešto da kaže o odluci Vlade da kupi 20 odsto udela u Telekomu.

U medijima se u poslednje vreme barata sa brojkom od 380 miliona evra koliko bi navodno mogla da vredi ta petina Telekoma. Premijer je nije demantovao, već je čak nagovestio da bi to mogla biti približna suma.

O otkupu ovog udela Telekoma spekuliše se još od maja, nakon neuspele prodaje Telekomu Austrija, jer se smatralo da će se Telekom Srbija lakše prodati ako može da se otuđi veći procenat kompanije (treba uračunati da se 15 odsto akcija deli građanima i 6,5 odsto zaposlenima u Telekomu, te da je OTE vlasnik pomenutih 20 odsto akcija). Podsetimo, na tom tenderu koji je završen u maju, Telekom Austrija, jedina kompanija koja je dala ponudu za otkup većinskog udela Telekoma Srbija, nije ispunila finansijske uslove koje je Vlada Srbije propisala – iznos od 1,4 milijarde evra za 51 odsto akcija. Ponuđeno je 900 miliona evra za kapital i 500 miliona evra za investicije, što je, na kraju, odbijeno.

Sada imamo po kupca nešto povoljniju procenu vrednosti akcija: ako smo spremni da Grcima za petinu kompanije platimo 380 miliona evra, koliko onda po toj računici vredi 51 odsto koji smo prodavali Austrijancima? Ispada da je to oko 950 miliona evra, naspram 1,4 milijarde koliko je tada Vlada Srbije tražila. Naravno, računica nije tako jednostavna jer su Austrijanci kupovali većinski udeo, a mi sada od Grka kupujemo tek 20 odsto akcija.

Telekom je, inače, i sam pre oko dve nedelje najavio da bi moglo da dođe do transakcije sa OTE. Agencija Blumberg, kako su preneli mediji, tada je objavila informaciju da je Telekom Srbija zatražio od banaka kredit za realizaciju otkupa tog udela, dok bi ostatak sredstava bio iskorišćen da se reprogramira kredit uzet ranije tokom godine.

U međuvremenu, očekuje se da bi uskoro trebalo da počne i podela besplatnih akcija Telekoma građanima i zaposlenima u Telekomu. Početak podele akcija između ostalih najavio je i direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković, koji je pominjao kao realan rok decembar, ali se to nije dogodilo. Cvetković je, međutim, napomenuo da je pre podele akcija između ostalog potrebno redefinisati ugovor sa OTE, a uz tehničku pripremu potrebno je da se obavi još dosta posla kako bi se deonice Telekoma konačno pojavile na berzi.

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve