Loader

Nova knjiga Džulijana Asanža

11.oktobar,18:38

U knjizi se govori o tome da li će nas elektronski oblik komunikacije osloboditi ili zarobiti, a u nekim poglavljima raspravlja se da li Fejsbuk i Gugl predstavljaju najsavršenije mašine za nadgledanje koje su ikada postojale i zašto većina nas dobrovoljno i svesno prihvata tu prismotru

Od 26. novembra u prodaji će se naći nova knjiga o Džulijanu Asanžu „Kriptovani otpadnici: Sloboda i budućnost interneta“ (Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet), izjavio je za Njujork Tajms izdavač ove knjige, OR BOOKS.

Ko-autori knjige su Endi Miler-Magun iz Nemačke, Džeremi Zimerman iz Francuske i iz SAD-a Džejk Eplbaum. Knjiga je nastala kao rezultat njihovih razgovora sa Asanžom u junu ove godine u emisiji The world tommorow, poznatoj i kao The Julian Assange Show, koja se prikazuje na ruskom RT kanalu od aprila 2012.

Asanž je povodom objavljivanja knjige u saopštenju za javnost izjavio: „U martu 2012. godine okupio sam trojicu vodećih virtuelnih-aktivista (cypher-punks) današnjice da diskutujemo o mogućnostima otpora. Dvojica od njih su zbog rada na zaštiti privatnosti na internetu bili na meti organa vlasti u svojim zemljama. Njihove reči i priče moraju se čuti“.

Krajem osamdesetih godina dvadesetog veka osnovan je Cypeherpunks pokret i Džulijan Asanž je jedna od njegovih vodećih ličnosti od samog početka. Izraz Cypherpunks označava aktiviste koji se zalažu za široku upotrebu kriptografije (pisanje u kodu), u čemu vide jedan od načina za zaštitu privatnosti od „Velikog brata“, a njihov cilj je sažet u geslu „Privatnost za slabe i transparentnost za jake“.

U knjizi se govori o tome da li će nas elektronski oblik komunikacije osloboditi ili zarobiti, a u nekim poglavljima raspravlja se o temama: Da li Fejsbuk i Gugl predstavljaju najsavršenije mašine za nadgledanje koje su ikada postojale? Zašto većina nas dobrovoljno i svesno prihvata tu prismotru? Postoje li legitimni oblici te prismotre – kad su u pitanju npr. pranje novca, terorizam, pornografija? I imamo li sposobnost da se svesno odupremo ovom talasu i stvorimo svet u kome je internet u službi slobode?…

Zimerman, jedan od autora knjige, izjavio je za britanski Gardijan da knjiga pokriva širok spektar pitanja – nadzor i zaštitu podataka, uticaj velikih korporacija na politiku, građansku participaciju i akciju, odgovornost i transparentnost, liberalizam i anarhizam, autorska prava, kulturu i mnoga druga.

Kolin Robinson iz izdavačke kuće OR-BOOKS rekao je da knjigu čine diskusije o tome kako je moguće organizovati internet tako da on omogući što veću dostupnost vladinih podataka i obezbedi transparentost svih bitnih društvenih institucija, a da istovremeno garantuje zaštitu privatnosti običnih građana.

Ovo je druga Asanžova knjiga. Pre ove, on je još u decembru 2010. godine potpisao ugovor sa „Kenongejt Buks“ (Canongate Books) izdavačkom kućom za objavljivanje knjige koja bi jednim delom bila autobiografska, a drugim delom predstavjala njegov manifest. U vreme potpisivanja ugovora, Asanž je izjavio da će knjiga biti lična i da će u njoj pisati o potrebi za pronalaženjem novog odnosa između naroda i njihovih vlada.

Krajem marta 2011. godine, Džulijan je izjavio da smatra da je knjiga preterano lična i da su svi memoari prostitucija, pa je u junu iste godine želeo da poništi ugovor. Izdavač je ipak, bez njegove saglasnosti, objavio ovu knjigu pod nazivom „Džulijana Asanž – Neautorizovana autobiografija“, u kojoj je opisan njegov život u Australiji, detinjstvo, kako se zainteresovao za kompjutere i kako je kasnije pokrenuo „Vikiliks“; „Imali smo aktivističko iskustvo i volju da se suprotstavimo moćnicima“, piše Asanž. „Nismo imali kancelarije, ali imali smo svoje laptopove i pasoše. Imali smo servere u raznim zemljama. Znali smo da će to biti najsigurnija platforma za aktiviste koju je svet ikada video. Imali smo petlju. Imali smo filozofiju. Neka igra počne.“

Poslednje izdanje

Intervju: Miloš Jovanović, predsednik Nove Demokratske stranke Srbije

Ako ne sprečimo krađu, možemo Vučića proglasiti za maršala Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve