Loader

Napad na američke vojnike u Frankfurtu

03.mart,19:47

Dvojica poginula, dvojica ranjena, osumnjičen Arif Uka 21-godišnji kosovski Albanac iz Mitrovice

Dva pripadnika američkih vojnih snaga u Nemačkoj poginula kada je u sredu 2. marta u 3:20 popodne, Arif Uka 21- godišnji kosovski Albanac iz Mitrovice koji živi u Frankfurtu otvorio vatru iz revolvera ili pištolja. TV ABC njuz međutim izveštava da je napadač možda ranije neprimećeno ušao u autobus, pre nego što je pucao na američke vojnike. Prema izveštajima većine medija on je utrčao u američki vojni autobus koji je bio parkiran ispred terminala broj 2, u javnom delu frankfurtskog aerodroma na kome nema posebne zaštite. Prema nekim svedocima on je uzviknuo nešto što su oni razumeli kao reč Alah. Pored vatrenog oružja imao je i nož. Poginuli su vozač autobusa i jedan putnik, još dvojica su povređena pucnjima u glavu i u grudi. Prema izveštaju radija Dojče vele koji se poziva na policijske izvore, jedan čovek je nađen mrtav na tlu ispred autobusa, ali policijski portparol izjavljuje da se događaj odigrao u autobusu. Napadač je pobegao s mesta događaja, ali ga je nedaleko od mesta na kome je otvorio vatru uhapsilo aerodromsko osoblje.

Sudeći po izveštaju CNN, napadnuti američki vojni vazduhoplovci su u trenutku napada bili upravo stigli u Nemačku komercijalnim letom, a pre toga bili su stacionirani u američkoj bazi Lekenhit (Lakenheath) u Britaniji. Prema nemačkom nedeljniku Špigl u blizini frankfurtskog aerodroma stacionirane su brojne američke vojne baze čiji vojnici redovno koriste taj aerodrom kada iz Nemačke lete za SAD.

Prema Njujork tajmsu, američke vojne baze u Frankfurtu služe kao logistička platforma za operacije u Avganistanu u Iraku. Portparol američke vojske nije saopštio ništa o tome na koju dužnost su bili raspoređeni.

U Nemačkoj Amerikanci inače drže 52.440 vojnika stacioniranih u pedesetak baza među ostalim u Garmiš-Partenkirhenu, Bambergu, Ansbahu, Manhajmu, Hajdelbergu, Darmštatu, Štutgartu, Kajzerslojternu, Vizbadenu, Majncu…

Osumnjičeni za napad je uhapšen, a u prvim satima nije bilo poznato ništa o motivima ili o pozadini napada.

Kako podseća nedeljni biznis magazin Blumberg biznisvik, Nemačka je 1. februara povećala prisustvo antiterorističke policije na aerodromima i železničkim stanicama nakon što je procenila da se povećava nivo pretnje od strane islamskih militanata koji su najavili da će napasti ciljeve i u ovoj zemlji i nakon što je u novembru prošle godine otkrivena jedna bomba. Četvorica islamista osuđeni su marta prošle godine u Nemačkoj zbog planiranja da bombama napadnu ciljeve među kojima je bila i američka vazduhoplovna vojna baza Ramštajn blizu aerodroma u Frankfurtu.

Kako podseća britanski Gardijan, najteži napad na američke vojnike u Nemačkoj odigrao se 1986. kada je podmetnuta bomba u jednom berlinskom disko klubu. Poginula su dva američka vojnika i jedna Turkinja, 230 ljudi je ranjeno, a među njima 44 Amerikanaca. SAD su za taj incident optuživale Libiju i tada su za odmazdu bombardovali instalacije u Tripoliju i Bengaziiju.

Godina 70-ih i 80-ih Frakcija crvene armije je izvela seriju napada na američke vojnike u Nemačkoj.

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve