Loader

2.483 evropskih pitanja Srbiji

25.novembar,13:40

File uručio kandidatski upitnik premijeru Cvetkoviću, koji je obećao odgovore do januara 2011

File i Svetsković pred predaju upitnika

Upitnik Evropske komisije koji sadrži 2.483 pitanja, razvrstanih u 33 poglavlja i šest aneksa Evropski komesar za proširenje Štefan File uručio je 24. novembra predsedniku Vlade Srbije Mirku Cvetkoviću. File je došao u Beograd pošto je Savet ministara EU 25. oktobra, zatražio od Evropske komisije da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU. Tada je praktično posle 14 meseci čekanja odmrznuta srpska kandidatura, koju je predsednik Srbije Boris Tadić predao 22. decembra 2009. godine predsedniku Vlade Kraljevine Švedske Frederiku Rajnfeldu kao predstavniku države koja je u tom trenutku predsedavala Savetom EU. Tada je predat i Memorandum Vlade u kojem se daje presek sprovedenih reformi pre svega u domenu poštovanja principa na kojima je zasnovana sama EU.

File je je uoči posete Beogradu izjavio da će Evropska komisija na osnovu odgovora steći uvid u spremnost Srbije za otpočinjanje pretpristupnih pregovora sa EU.

Predaja Upitnika Evropske komisije srpskim vlastima označava novu fazu u odnosima Evropske unije i Srbije, a na taj gest sa evropske strane Srbija je čekala više od godinu dana. Razlog je holansko inaćenje zbog nepovoljnih ocena saradnje srpsih vlasti Hagom, a možda i odugovlačenje sa evropske strane zbog zamora proširenja, prečih poslova, i birokratskog uslovljavanja. Spski predstavnici su, doduše često uveravani od evropskih političara da je Srbija dobrodošla u EU, kao i sve zemlje Zapadnog Balkana, poslednji put proteklog leta, kada je predsednik Tadić s evropskom komesarkom Ketrin Ešton ugovorio da Srbija svoju rezoluciju u Generalnoj skupštini UN o Kosovu zameni kompromisnom.

File je rekao da Kosovo nije obuhvaćeno ovim upitnikom, u kome pitanje Kosova tretira na statusno neutralan način kao i u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Postoji, međutim niz pitanja koja se tiču saradnje Beograda i Prištine. Premijer Cvetković je najavio da će Vlada Srbije za deset do petnaest dana usvojiti akcioni plan odnosno strategiju odgovora na postavljena pitanja, da će odgovori na Upitnik biti pripremljeni do kraja januara, a da će nakon toga uslediti konsultacije sa Evropskom komisijom i moguća dodatna pitanja s ciljem da Srbija u drugoj polovini 2011. dobije status kandidata za članstvo u EU. Crnoj Gori je trebalo manje od šest meseci da odgovori na pitanja o stanju u zemlji, o privredi, pravosuđu, političkom sistemu, zaštiti okoline itd. Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić kaže da su se vlasti u Beogradu dobro spremile kako ih ni jedno pitanje ne bi iznenadilo.

(Pogledajte kako izgledaju prvih 100 pitanja

(na engleskom jeziku))

Pitanja se zapravo odnose na nekih trideset oblasti: demokratija i vladavina prava; ljudska prava; regionalna pitanja i međunarodne obaveze; makroekonomski podaci; socioekonomski podaci; strukturni pokazatelji; proces pregovaranja o zaradama i sistem socijalnog osiguranja; ekonomska i strukturna kretanja i reforme; finansijska tržišta, slobodu protoka roba, slobodu kretanja radne snage, slobodnom protoku kapitala, javnim nabavkama, kompanijskom zakonodavstvu, intelektualnoj svojini, politici konkurentnosti, finansijskim uslugama, informacionom društvu i medijima, poljoprivrednom i ruralnom razvoju, bezbednosti hrane, veterinarskoj i fitosanitarnoj politici, ribarstvu, saobraćajnoj politici, energetici i fiskalnoj politici.

Testira se ekonomska i monetarna politika, statistika, socijalna politika i zapošljavanje, kompanijska i industrijska politika, trans-evropske mreže, regionalna politika i koordinacija strukturalnih instrumenata, pravosuđe i osnovna prava, sloboda i bezbednost, nauka i istraživanje, obrazovanje i kultura, zaštita okoline, zaštita potrošača i zdravstvena zaštita, carinska politika, spoljni odnosi, spoljna, odbrambena i bezbednosna politika, finansijska kontrola, finansijske i budžetske odredbe.

Poslednje izdanje

Intervju: Dobrica Veselinović

Bojkot nije dobro rešenje Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve