img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Otadžbina je kao nekretnina

12. jul 2023, 20:22 Ante Tomić
foto: marija janković
Copied

Mnogo je godina prošlo i ne pamtim više čovjekovo ime. Reportaža u kojoj sam ga zapisao zaboravljena je i nepotrebna u nekom svesku uvezanih novina na dugačkoj polici u polumračnoj i prašnjavoj arhivi. Ostalo mi je samo u mutnoj uspomeni kako sam se jednog hladnog proljetnog dana koncem devedesetih, na petu ili šestu obljetnicu ratnog zločina, zatekao u Ahmićima u Bosni. S brežuljka smo gledali kuće niže u dolini, a stariji Bošnjak mi je pripovijedao kako je imao sreće i izbjegao smrti onoga ranog jutra, trećeg travnja hiljadu devetsto devedeset treće, kad su snage Hrvatskog vijeća odbrane upale u selo i ubile sto šesnaest njegovih stanovnika. Jedanaest ih je bilo mlađih od osamnaest. Najmlađa je bila beba od tri mjeseca. Ugušila se dimom u zapaljenoj kući dok su joj u dvorištu ubojice pucali u oca i majku.

Ovaj s kojim sam razgovarao bio je ipak više žalostan nego ogorčen. Mirno je srkao vrelu kavu iz fildžana i pušio gledajući maglu koja se valjala selom. Nije se činio osobito ni mudar ni obrazovan, ali mi je na koncu rekao nešto što mi je svih ovih godina jedino ostalo jasno. Nešto čudno čega ću se čitav život sjećati.

“Evo, pogledaj ovaj Kupreškić”, odmahnuo je pokazujući kuću do njegove, desetak metara dalje utihli i napušteni dom jednog od trojice braće Kupreškića kojima se u Hagu sudilo za pokolj u Ahmićima. “Šta ima veze što je on Hrvat, a ja musliman? Kad ti je kakva potreba, kad izbije požar ili se neko ozlijedi pa ga valja vozit na hitnu, ili ako si ostao bez hljeba, a banuli su ti daidža s djecom iz Sarajeva, kome ćeš otić da ti pomogne nego onome koji ti je najbliži? Došao bi on meni isto ko što bi ja otišao njemu. Bolji ti je dobar komšija nego svi tvoji Hrvati i svi moji muslimani. Šta mene briga za nekog muslimana koji živi u, štajaznam, Dubrovniku? Kakve veze ja imam sa Ibricom Jusićem, ajde ti meni reci? Ibrica Jusić ima u Dubrovniku neke svoje hrvatske komšije, isto ko što ja ovdje imam ovoga moga nesretnog Kupreškića.”

Trojica braće Kupreškića su na Međunarodnom sudu za ratne zločine prvostupanjski dobili između šest i deset godina zatvora, ali su nakon žalbenog postupka dvije hiljade prve oslobođeni svake krivnje. Nisam više dolazio u Ahmiće i ne znam je li se ijedan od njih vratio u selo. Sviđa mi se zamišljati da jest. Došao je u onu pustu kuću i upalio električno svjetlo i vatru u šporetu s pločom od sirovog željeza, popularnom smederevcu, a njegova je žena smotala pitu u okrugloj tepsiji i gurnula je u rernu. Djeca su krenula u školu, računi za režije počeli su mu stizati zajedno s penzijom iz Hrvatske. Nakon rata i nizozemskog zatvora, kotač života ponovno mu se zavrtio. Ujutro on nepomično stoji na prozoru i zuri u prazno dok njegov komšija Bošnjak blatnjavim seoskim putem hoda nizbrdo do dućana po cigarete. Ne pozdravljaju se. Prvih nekoliko godina poginju glavu i šutke se mimoilaze, ali nakon nekog vremena vjerojatno ipak krenu nevoljko i mučno komunicirati. Žene vjerojatno to počnu jer žene obično imaju razvijenije socijalne vještine.

Ne znam zapravo kako se to dogodi, Bosna nije baš moj svijet i ne razumijem ga do kraja, ali u onim genijalnim, okrutnim i zaumnim pričama Darka Cvijetića žrtve i ubojice, ako su iz istog komšiluka, obično na koncu progovore jedni sa drugima. Naprosto su preblizu jedni drugima da bi samo šutjeli kad se sretnu. Šutnja im nakon nekog vremena postane neizdrživa. Ako im već nije pošlo za rukom da ga ubiju, šta će, moraju razgovarati s komšijom. Istina, kad počnu ponovno razgovarati, pozdravljati se, posuđivati šalicu ulja ili kakav komad alata iz garaže, primjećivati kako je ove godine rano zahladilo, neće između njih biti istinskog povjerenja i srdačnosti, ali bojim se da toga ni prije rata nije zapravo mnogo bilo.

foto: marija janković
…


Prepoznajući me iz novina, na ulici me često zaustave da mi kažu kako imaju priču za mene i gotovo nikad to nije priča koju bih poželio napisati. U devet od deset puta seljaci imaju nekakav sudski spor s komšijom oko međe. Grizu se njih dvojica posljednjih nekoliko decenija oko neke nekretnine. Oko njive, vrta i stare pradjedove zidine. Još su im pokojni očevi to počeli, a oni ne žele iznevjeriti tradiciju. Potrošili su na advokate i na sudske biljege dvadeset puta više nego vrijedi i njiva, i vrt, i stara pradjedova zidina, ali svejedno ne popuštaju.

Pokažete li neoprezno samo mrvicu zanimanja za njihov spor, počet će pričati u devet ujutro i neće se zaustaviti prije četiri ujutro sljedećeg dana. Usput će donijeti nekoliko svežnjeva dokumenata, tužbi, žalbi, podnesaka, vještačenja, mišljenja i rješenja u otrcanim kartonskim koricama. Stotine tankih, gotovo providnih papira otkucanih starom šrajbmašinom s modrim slovima. Bog otac se tu ne bi snašao.

A ako želi pisati o slučaju, novinar, razumije se, mora poslušati i drugu stranu. Izaći na ulicu na kućnom broju dvadeset dva i ući u susjedno dvorište na broju dvadeset četiri, da bi tamo sve još jednom prošao, sa drugim luđakom, od devet jutro do četiri iza ponoći i drugačijom interpretacijom potpuno istih papira.

Dok sam bio mlad, znao sam naivno pristati da me seljaci maltretiraju starim zavadama oko granica svojih imanja. Potrošio bih dva dana trudeći se razumijeti što se između njih dogodilo, tko je u pravu, a tko u krivu, i još tri dana nastojeći njihov beskonačni spor složiti u novinski tekst razumne duljine. Bez iznimke je taj tekst ispao pizdarija koju nitko živ nije želio čitati. Shvatio sam na koncu da to ne smijem raditi. Zaustavi li me tkogod na ulici da mi reče kako… ja samo podignem ruku i ispričam se da nemam vremena. Neodgodivo me čekaju na nekom drugom mjestu.

Ali nedavno mi je iznenada došlo da ja to ipak i dalje radim. Da svejedno, čitav svoj radni vijek, trideset užasnih godina, pišem gotovo isključivo pizdarije o luđacima koji se nepopustljivo svađaju oko međe. Jer i ovo što zovemo domovinom ili otadžbinom, šta je to? To je opet nekakva njiva, vrt i pradjedova zidina. Otadžbina je isto nekretnina, samo malo veća. Ali nikad nije dovoljno velika. Pohlepni seljaci stalno gledaju kako bi povećali imanje. S jedne strane, hrvatski debili bi stavili granicu na Drini, raširili se sve do Zemuna, a na drugoj strani srpski imbecili drže kako je njihovo sve do Karlobaga, Karlovca i Virovitice. I svi oni čuvaju svežnjeve starih papira, geometarske izmjere, požutjele mape, darovnice, neprohodne gomile dokumenata kojima dokazuju svoje pravo na tuđu zemlju, i to traje nekoliko vijekova, s nasumičnim provalama nasilja.

Kao što se seljaci, umorni od sudovanja, povremeno potuku, muškarci se uhvate vijati sa sjekirama dok njihove žene leleču, i svađe oko većih, državnih međa imaju svoje krvave faze, razdoblja mahnitosti u kojima se tromjesečne bebe guše dimom u zapaljenim kućama. Među komšijama zatim nastupi mir i onda nekoliko godina pognuti, šutke, posramljeno i u krivnji prolaze jedni pored drugih, pa se pomalo počnu ponovno pozdravljati, posuđivati alat i čestitati vjerske blagdane, tiho se u jednu ruku i dalje mrzeći, a u drugu ruku opet znajući da jedni bez drugih ne mogu. Jer, vidite, mržnja je također jedna vrsta privrženosti. Često i tvrđa od ljubavi.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Prirodni resursi

24.jul 2025. Sara Štefen / DW

Ljudski život na veresiju: Resursi planete zemlje troše se brže nego što mogu da se obnove

Prekomerna potrošnja prirodnih resursa već decenijama prelazi kapacitete Zemlje da ih obnovi. Global Footprint Network upozorava da je Dan ekološkog duga za 2025. godinu pomeren na 24. jul, što znači da od danas koristimo više resursa nego što planeta može da proizvede tokom cele godine

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Povezane vesti

Kultura sećanja

12.jul Redakcija Vremena

Šta to beše – komšija?

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure