<< VESTI | | 07.03.2016 08:31


 

Prolećne vode 2016.

 

Sava kod Šapca će 08./09. granicu vanredne odbrane od poplava, na Dunavu od Slankamena do Smedereva vodostaji će se kretati iznad i oko granica redovne odbrane od poplava.

Meteorološko upozorenje

U ponedeljak (07.03.) u centralnim, južnim i istočnim krajevima obilna kiša, od 20 do 40 mm, a na jugu i jugoistoku ponegde i više.

Hidrološko upozorenje

Na Savi kod Jamene, Sremske Mitrovice i Beograda vodostaji će 09./10. marta prevazići granicu redovne odbrane od poplava, a kod Šapca će 08./09. granicu vanredne odbrane od poplava. Narednih dana na Dunavu od Slankamena do Smedereva vodostaji će se kretati iznad i oko granica redovne odbrane od poplava. Na Drini, Limu, Jadru, Kolubari sa pritokama, na Zapadnoj i Južnoj Moravi sa pritokama, na Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru i Resavi, na Mlavi i Peku, kao i na banatskim vodotocima vodostaji će od 07. do 09. marta biti u umerenom i većem porastu sa mogućnošću prevazilaženja upozoravajućih nivoa.( Pogledajte kakve su ocene dali čitaoci "Vremena" o ponašanju nadležnih tokom poplava u leto 2014.)

Republički hidrometeorološki zavod, Prognoza vodotaja, NEDELjA 06.03.2016.

* Granica redovne odbrane

** Granica vanredne odbrane

NED. PONED.UTOR.SRED.ČETVR.***
06.03.07.03.08.03.09.03.10.03.
(cm)(cm)(cm)(cm)(cm)(cm)(cm)
DUNAV BEZDAN308320330313300500700
DUNAV APATIN397413432430420600750
DUNAV BOGOJEVO367384397407410600700
DUNAV BAČKA PALANKA375382394410408530650
DUNAV NOVI SAD408410424430438450700
DUNAV ZEMUN534532534539549550650
DUNAV PANČEVO529527529534544530650
TISA NOVI KNEŽEVAC527527527526525550750
TISA SENTA522522522521520600800
TISA TITEL509505513525530500650
SAVA SREMSKA MITROVICA617635645655665650750
SAVA ŠABAC473491501510520400500
SAVA BEOGRAD494492493498507500600
VELIKA MORAVA VARVARIN-21-19-15--400500
VELIKA MORAVA ĆUPRIJA101319--400470
VELIKA MORAVA BAGRDAN138138148--500600
VELIKA MORAVA LjUBIČEVSKI MOST-154-156-158-155-450600
JUŽNA MORAVA ALEKSINAC-3-5---300400
ZAPADNA MORAVA JASIKA-30-30---350430

Prognoza vodostaja: PONEDELjAK 07.03.2016.

* Granica redovne odbrane

**Granica vanredne odbrane

Reka Hidrološka stanica Vodostaj na danPrognoza vodostaja***
PONED. UTOR. SRED. ČETVR.PETAK
07.03.08.03.09.03.10.03.11.03.
DUNAV BEZDAN324337324305290500700
DUNAV APATIN414427430426412600750
DUNAV BOGOJEVO383391394383370600700
DUNAV BAČKA PALANKA384394404410400530650
DUNAV NOVI SAD413423431441430450700
DUNAV ZEMUN536540552567580550650
DUNAV PANČEVO530534546561574530650
TISA NOVI KNEŽEVAC529530529527524550750
TISA SENTA528529528526523600800
TISA TITEL512515525530526500650
SAVA SREMSKA MITROVICA629660700717720650750
SAVA BEOGRAD497503518536551500600
SAVA ŠABAC482515555572576400500
VELIKA MORAVA VARVARIN-271570--400500
VELIKA MORAVA ĆUPRIJA34090--400470
VELIKA MORAVA BAGRDAN131160220--500600
VELIKA MORAVA LjUBIČEVSKI MOST-160-135-90-40-450600
JUŽNA MORAVA ALEKSINAC1030---300400
ZAPADNA MORAVA JASIKA-3480---350430

Vodostaj Save je u manjem porastu sa tendencijom umerenog porasta naredna četiri dana. Vodostaj Velike Morave je u manjem opadanju sa tendencijom umerenog porasta naredna dva dana.

Vodostaji na Savi su u domenu visokih, na Dunavu u domenu srednje visokih do Novog Sada, nizvodno u domenu visokih, na Tisi u domenu srednje visokih, a na Velikoj Moravi u domenu srednje niskih vrednosti za mart.

( Republički hidrometeorološki zavod, Prognoza vodotaja NEDELjA 06.03.2016 .)


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
 

Hidrološko upozorenje za period od: 09.03.2016. do: 11.03.2016.

Narednih dana na Savi kod Jamene, Sremske Mitrovice i Beograda vodostaji će se kretati iznad granica redovne odbrane od poplava, a kod Šapca iznad granice vanredne odbrane od poplava. Narednih dana na Dunavu od Slankamena do Smedereva vodostaji će se kretati iznad granica redovne odbrane od poplava. Na Mlavi, Peku, Timoku, Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru i Resavi vodostaji će tokom 10. i 11. marta biti u umerenom i većem porastu sa prevazilaženjem upozoravajućih nivoa i izlivanjem manjih bujičnih vodotoka. Na Zapadnoj i Južnoj Moravi sa pritokama, na Kolubari sa pritokama, Drini, Limu i Jadru vodostaji će od 10. do 12. marta biti u umerenom i većem porastu sa prevazilaženjem upozoravajućih nivoa i izlivanjem manjih bujičnih vodotoka.

( Upozorenje je za period od: 12:51 09.03.2016. do: 12:51 11.03.2016.RHMZ )

Vanredna situacija proglašena u Čačku, Topoli, Bajinoj Bašti, Požegi, Novom Pazaru, Arilju i Lučanima

Zbog obilnih padavina izlile se reke i bujučni potoci pa je u vanredna situacija proglašena u Čačku, Topoli, Bajinoj Bašti, Požegi, Novom Pazaru, Arilju i Lučanima. Evakuisani meštani Konjevića i Preljine. Nakon izlivanja Bjelice i pritoka, voda ušla u desetine kuća u Lučanima. Do sada evakuisano više od 400 ljudi. U Bajinoj Bašti se pokrenula klizišta – nekoliko kuća je potopljeno a saobraćajnice su oštećene. U Požegi je pod vodom stotinak kuća i više od 1.500 hektara oranica. U Novom Pazaru nema struje, evakuisano 100 ljudi. Pored vojske, u krizna područja će biti poslata i žandarmerija…

Obilne padavine uzrokovale su poplave u nekoliko mesta u Čačku, a najkritičnije je u selima duž Čemernice. Čemernica se izlila i u svom gornjem toku u selu Vranići, a Gorevnička reča u Gornjoj Gorevnici.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić kaže za RTS 8.3.2016. da je Čačak u teškoj situaciji, to jest Preljina, gde je Čemernica probila nasip.

* Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

** Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr.

RHZ

Pogledajte kakve su ocene dali čitaoci "Vremena" o ponašanju nadležnih tokom poplava u leto 2014.

 

 

 

 

Novinarnica

 

Novosti

 

Naslovi.net