DECEMBAR 1990. Prvi višestranački izbori za Skupštinu Srbije. Najviše poslanika, 194, osvojio je SPS. Za predsednika parlamenta izabran Slobodan Unković, za premijera Dragutin Zelenović. Raspodela mandata je jedino tada bila po većinskom sistemu, a na ostalim je po proporcionalnom.

Upisano 7.944.797 glasača

Izašlo na birališta 5.035.830 glasača, odnosno 71.48%











Lista/partijaGlasovaMandata% od glasalih% od upisanih
SPS2.320.58719446,0832,94
SPO794.7891915,7811,28
Grupe građana456.31889,066,48
DS374.88777,445,32
DZVM132.72682,641,88
SDA84.15631,671,19
SRSJ/Vojvodine71.86521,431,02
NSS68.04511,350,97
SSS52.66321,050,75
SDS32.92710,650,47
UJDI24.98210,500,35
DSH23.63010,470,34
PDD21.99810,440,31
SJ21.78410,430,31
DRSM3.43210,070,05
SDA: Stranka demokratske akcije
SRSJ/Vojvodine: Reformisti Vojvodine
NSS: Narodna seljača stranka
SSS: Seljčka stranka Srbije
SDS: Srpska demokratska stranka
UJDI: Udruženje za jugoslovenksu dem. Inicijativu
DSH: Demokratska stranka Hrvata
PDD: Partija za demokratsko delovanje (Albanska partija)
SJ: Stranka Jugoslavena
Grupe građana: kandidati nezavisnih grupa građana
DRSM: Demokratska reformska stranka Muslimana


 

Slogani '90

"Sa nama nema neizvesnosti" (SPS)
"Vreme je", "Prelomite pametno" (DS)
"Snaga, pobeda, obnova", "Sutra počinje odmah" (SPO)
"Srbija se saginjati neće" (SPS)

44 kandidatske liste u prvom krugu izbora 1990

Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije 1990.

Konačni rezultati za Republiku Srbiju utvrđeni za 250 od 250 izbornih jedinica utvrđenih zakonom, odnosno za 100,00% biračkog tela.

4.1 Broj kandidata sa potvrđenim kandidaturama je: 1706

4.2 Izabrano narodnih poslanika u prvom krugu: 96

4.3 Broj izbornih jedinica u kojima je sproveden drugi krug glasanja je: 154

4.4 Što od 250 izbornih jedinica za koje su rezultati konačni iznosi: 61.60%

4.5 Broj kandidata za drugi krug glasanja je: 303

Rezulutati izbora prema prvom predlagaču

Konačni rezultati za Republiku Srbiju

A1 Predlagačbroj glasova%B2C3D4
1.Socijalistička partija Srbije232058746,088734,80152
2.Srpski pokret obnove79478615,7800,0081
3.Grupa građana (samostalni kandidat) 4563189,0600,0025
4.Demokratska stranka3748877,4400,0016
5.Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara 1327262,6352,007
6.Stranka demokratske akcije841561,6731-203
7.Savez reformskih snaga Jugoslavije za Vojvodinu 747481 4800,004
8.Narodna seljačka stranka680451,3500,002
9.Nova demokratija - Pokret za Srbiju673561,3300,000
10.Narodna radikalna stranka630411,2900,001
11.Stranka Saveza seljaka Srbije526631,0400,002
12.Srpska narodna obnova403590,8000,000
13.Srpska demokratska stranka329270,6500,002
14.Zelena stranka320070,6300,000
15.Savez reformskih snaga Jugoslavije u Srbiji273580,5400,000
16. Udruženje za jugoslovensku demokratsku inicijativu 249820,4900,001
17.Demokratski Savez Hrvata u Vojvodini 236300 4600,002
18.Partija za demokratsko delovanje219980,4310,401
19.Stranka Jugoslovena217840,4300,001
20.Stranka samostalnih privrednika i seljaka 137780 3100.000
21.Radnička partija Jugoslavije137740,2700,000
22.Srpska svetosavska stranka91690,1800,000
23. Liberalna stranka73250,1400,000
24. Socijaldemokratska partija Roma Srbije64910,1200,000
25.Liga za Pančevo - stranka umerenog napretka60340,110 0,00 0
26.Demokratska reformska stranka Muslimana 34320,100 0,00 2
27.Seljačko-radnička stranka Srbije48020,090 0,00 0
28.Pokret za zaštitu ljudskih prava u Jugoslaviji stranka ljudskih prava Jugoslavije48350,090 0,000
29.Stranka samostalnih privrednika "ZAPIS"43810 080 0,000
30.Demokratski forum41720,080 0,00 0
31.Novi komunistički pokret40170,070 0,00 0
32.Stranka narodne sloge38380,070 0,00 0
33.Stranka samostalnih demokrata Sr bije 34860 0600,00 0
34.Jugoslovenska socijalistička demokratska stranka 30260,060 0,00 0
35.Srpski rojalistički blok29660,050 0,00 0
36.Demokratski savez Turaka18420,030 0,00 1
37.Socijaldemokratska partija Jugoslavije 15280,030 0,00 0
38.Stranka školske omladine Srbije13680,020 0,00 0
39.Nepoznat predlagač11370,020 0,00 0
40.Demokratska stranka (Davidović - Grol)10220,020 0,00 0
41.Svesrpski narodni pokret SNP8260,010 0,00 0
42.Demokratska stranka slobode7070,010 0,00 0
43.Demokratska politička partija Roma- Kragujevac5430,010 0,000
44.Republikanska stranka4800,000 0,00 0

A1 – Redosled prema broju osvojenih glasova

B2 – Izabrano narodnih poslanika u prvom krugu

C3 – % osvojenih mesta u Narodnoj skupštini

D4 – Broj poslanika o kojima je glasano u drugom krugu

Izvor: Od izbornih rituala do slobodnih izbora (tabela 3. stana 280), Institut društvenih nauka, Centar za politikološka istraživanja i javno mnjenje, Srećko Mihajlović, Vladimir Goati, Vera Marković, Ljiljana Baćević, Borislav Džuverović, Sergije Pegan, Jasmina Vujović Brdarević, Beograd 1991


POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
 

 

 

 

 

 

 

 

Novosti

 

Naslovi.net

 

Male Novine