Loader

Skoplje, 24. jun 2016.

„Tačka susreta“ u Skoplju

24.jun,17:55

U okviru projekta "Tačka susreta", danas je u Skoplju u organizaciji nedeljnika "Vreme", Fondacije za otvoreno društvo i ForumaZFD održana konferencija "Šta je Balkan, šta se o Balkanu govori i šta bi Balkan mogao da bude"

U Skoplju je danas održana konferencija „Tačka susreta: šta je Balkan, šta se o Balkanu govori i šta bi Balkan mogao da bude“. Konferenciju organizuju nedeljnik „Vreme“, Fondacija za otvoreno društvo i Forum ZFD“. Moderator je bio Džabir Deralja, predsednik NVO Civil – Centar za slobodu, a panelisti Teofil Pančić, novinar iz Beograda, Eliza Hodža, urbanistkinja iz Prištine, te Židas Daskalovski i Sašo Ordanoski, politički analitičari iz Skoplja.

Židas Daskalovski istakao je da narode Zapadnog Balkana spaja zajednička prošlost, pre svega ona iz vremena kada su svi bili deo Otomanske imperije: „U otomanskom sistemu, religijske zajednice imale su autonomiju, ali su muslimani, kao većina, bili privilegovani. Uz to, system odlučivanja je potpuno isključivao žene. Mi danas I dalje funkcionišemo po tim principima: većinski narod je privilegovan, manjine zanemarene, a patrijarhat snažan. Otuda sun am društva duboko konzervativna.“

Eliza Hodža istakla je pojavu da se dominantne političke ideologije manifestuju kroz arhitekturu i da se javni prostor zloupotrebljava u političke svrhe: „Vi na ulicama Skoplja, kroz ogroman broj spomenika, imate na delu izgradnju jedne nove istorije i novog nacionalnog identiteta. Građani su potpuno isključeni iz tog procesa, i to je nešto što vladajućim strukturama može da se vrati kao bumerang.“

Teofil Pančić smatra da su društva sačinjena od niza etnički, jezički i kulturno podeljenih zajednica pogubna po odnose u tim društvima: „Kad fokus stavite na zajednice, a ne na pojedinca, dobijate atomizaciju, dalje fragmentiranje društva i zaista imate na delu ono što se zove ‘balkanizacija’, sve veće deljenje na sitne činioce i sve dublje podele u društvu. Tu se stalno kreira atmosfera straha od ‘drugog’, nekog ko živi sa druge strane ulice, sa druge strane mosta i tu nema normalnog života.“

Konferencija u Skoplju treća je po redu u okviru projekta „Tačka susreta“. Do sada su održane konferencije u Beogradu, Prištini i Skoplju, a naredne će biti u Preševu, Podgorici i Tirani.

Poslednje izdanje

Intervju: Dobrica Veselinović

Bojkot nije dobro rešenje Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve