Izbori 2014

 

Na izborima 16. marta ubedljivu pobedu odnela je koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke sa osvojenih 158 mesta u parlamentu. Premijer nove vlade je Aleksandar Vučić, a za predsednika Skupštine izabrana je Maja Gojković. DSS, LDP i URS, doskorašnje parlamentarne stranke, nisu prošle cenzus i ostale su bez mandata.

Broj birača upisanih u birački spisak: 6.765.998

Ukupan broj birača koji su glasali: 3.592.375 (53,08%)

Broj nevažećih glasačkih listića: 114.001 (3,17% od glasalih, 1.68% od ukupnog broja)

Izborna listaGlasovaMandata% od glasalih% od upisanih
SNS, SDPS, NS, SPO, PS1.736.92015848,3525,67
SPS, PUPS, JS484.6074413,497,16
DS, NS216.634196,033,20
NDS Zeleni, LSV, ZZS, ZZV,VMDK, DLR204.767185,703,03
SVM75.29462,101,11
SDA35.15730,980,52
PDD24.30120,680,36
DSS152.43604,242,25
Dveri128.45803,581,90
LDP120.87903,361,79
URS109.16703,041,61
Dosta!74.97302,091,11
SRS72.30302,011,07
3.Srbija16.20600,450,24
Ruska stranka6.54700,180,10
CGP – Josip Broz6.38800,180,09
GG Patriotski front4.51400,130,07
BDZ-MPSZ-DZH-MRM-MEP3.98300,110,06
RDS-SDS3.18200,090,05

Detaljan izveštaj možete naći na adresi Republičke izborne komisije

  • Izveštaj o ukupnim rezultatima izbora za narodne poslanike u Narodnu skupštinu Republike Srbije, održani 16. marta 2014. godine.

  • Izborni rezultati po opštinama;

  • Izborni rezultati po biračkim mestima

  • Tabelarni prikaz izbornih rezultata

  • Odluka o dodeli mandata narodnih poslanika Narodne skupštine


     

    Broj mandata koji su osvajale najznačajnije stranke od 1990. do 2016.

    19 podnetih lista 2014

    1ALEKSANDAR VUČIĆ - BUDUĆNOST U KOJU VERUJEMO (Srpska napredna stranka, Socijaldemokratska partija Srbije, Nova Srbija, Srpski pokret obnove, Pokret socijalista)250
    2IVICA DAČIĆ - "Socijalistička partija Srbije (SPS), Partija ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS), Jedinstvena Srbija (JS)"250
    3Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica250
    4ČEDOMIR JOVANOVIĆ - LDP, BDZS, SDU250
    5Vajdasagi Magyar Szovetseg - Pasztor Istvan - Savez vojvođanskih Mađara - Ištvan Pastor250
    6SRPSKA RADIKALNA STRANKA - DR VOJISLAV ŠEŠELj250
    7UJEDINjENI REGIONI SRBIJE - MLAĐAN DINKIĆ246
    8''SA DEMOKRATSKOM STRANKOM ZA DEMOKRATSKU SRBIJU''246
    9DVERI - BOŠKO OBRADOVIĆ250
    10SDA Sandžaka - dr Sulejman Ugljanin SDA Sandzaka - dr. Sulejman Ugljanin32
    11BORIS TADIĆ - Nova demokratska stranka - Zeleni, LSV - Nenad Čanak, Zajedno za Srbiju, VMDK, Zajedno za Vojvodinu, Demokratska levica Roma250
    12TREĆA SRBIJA - ZA SVE VREDNE LjUDE165
    13CRNOGORSKA PARTIJA - Josip Broz50
    14LISTA NACIONALNIH ZAJEDNICA-BDZ-MPSZ-DZH-MRM-MEP-Emir Elfić36
    15DOSTA JE BILO - SAŠA RADULOVIĆ66
    16"KOALICIJA GRAĐANA SVIH NARODA I NARODNOSTI (RDS - SDS)"27
    17Grupa Građana "PATRIOTSKI FRONT - DR BORISLAV PELEVIĆ"70
    18Ruska stranka - Slobodan Nikolić73
    19PARTIJA ZA DEMOKRATSKO DELOVANjE - RIZA HALIMI PARTIA PER VEPRIM DEMOKRATIK - RIZA HALIMI9
    Ukupno3020

    ( 2014, RIK, Izbori za narodne poslanike ) Uporedite liste kandidata za poslanike iz 2016. i 2014.


    POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
     

  •  

     

     

     

     

     

     

    Novosti

     

    Naslovi.net

     

    Male Novine