<< VESTI | | 09.11.2013 21:06


DOKUMENT >

Rezultat popisa u BIH

BIH ima 3.791.622 stanovnika, od toga: u FBIH 2.371.603, u RS 1.326.991... Godine 1991. bilo 4.377.033

U Bosni i Hercegovini popisano je ukupno 3.791.622 lica, od toga: u Federaciji BiH 2.371.603, u Republici Srpskoj 1.326.991, i u Brčko distriktu 93.028 lica.

Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini 2013. je sproveden u periodu od 1. do 15. oktobra 2013. godine, prema stanju na dan 30. septembra 2013. godine u 24:00 sata, a trebalo da bude organizovan od 1. do 15. aprila 2013. godine, prema stanju na dan 31. marta 2013. godine, ali je zbog tehničkih manjkavosti opaženih tokom probnog popisa sprovedenog 2012. godine, kasnije odgođen za oktobar.

Kako su beležili mediji zbog osetljivosti pitanja o nacionalnoj pripadnosti političke stranke godinama se nisu mogle dogovoriti o sprovođenju popisa. Bošnjačke stranke su insistirale na tome da se popis ne provodi sve dok se ne okonča proces povratka izbeglih i prognanih jer će se u protivnom i zakonski prihvatiti stanje nastalo progonima i ratnim zločinima. Predlagale su i da se popis eventualno sprovede bez izjašnjavanja o nacionalnoj i verskoj pripadnosti, ali su se tome odlučno protivile stranke iz Republike Srpske koje su tražile da to izjašnjavanje bude obavezno. Preliminarni rezultati popisa u BIH 2013. ne sadrže podatke o verskoj i nacionalnoj pripadnosti, i o maternjem jeziku koji će biti kasnije obrađeni.

FBiH

1.636.603 Bošnjaka

495.000 Hrvata 145.000 ostalih

95.000 Srba

RS

1.103.991 Srbin

175.000 Bošnjaka

33.000 Hrvata

15.000 ostalih

Prema preliminarnim, ali navodno veoma pouzdanim rezultatima popisa 2012, koje objavljuju mediji, u BiH živi 1.836.603 Bošnjaka ili 48,4 odsto, Srba ima 1.239.019 ili 32,7 odsto, a Hrvata 553.000 što čini 14,6 odsto ukupnog broja stanovništva. Popisano je i 163.000 onih koji su se izjasnili kao pripadnici drugih etničkih grupa.

Ovim je demantovana informacija o popisu koju su u novembru 2013. preneli mediji u regionu, da Bošnjaci čini 54% stanovništva.

Bošnjaka je u odnosu na 1991. godinu manje za 66.353 ukoliko se kao poređenje uzme broj onih koji su se tada izjašnjavali kao muslimani, dok je Srba manje za 127.085, u odnosu na 1991, ne računajući da su se tada mnogi Srbi, kao i članovi mešovitih brakova, izjasnili kao Jugosloveni.

Po još nezvaničnim podacima, gledano po entitetima - u Federaciji BiH živi 1,6 miliona Bošnjaka (69 odsto), 495.000 ili 20,9 odsto Hrvata i 95.000 ili četiri odsto Srba, dok šest odsto stanovništva čine pripadnici manjinskih etničkih grupa.

U Republici Srpskoj živi 1,1 milion ili 83,2 odsto Srba, Bošnjaka je 175.000, što je 13,2 odsto, a Hrvata ima 33.000 ( 2,5 odsto), dok je ostalih 1,1 odsto.

U distriktu Brčko, koji je zasebna administrativna jedinica, Srbi takođe čine većinu stanovnika sa udelom od 43 odsto, Bošnjaka i Hrvata ima po 26,9%, a ostalih 3,2 odsto.

Izvor: NSPM, koji se poziva na agencije i na pisanje Dnevnog avaza 10. januara 2014. pod naslovom NEZVANIČNI REZULTATI POPISA: U BiH ima 48,4 posto Bošnjaka, 32,7 posto Srba i 14, 6 posto Hrvata.

Godine 1991. godine, u BiH je bilo popisano 4.377.033 stanovnika koji su živeli u 1.207.098 domaćinstava, po nacionalnosti Muslimana (Bošnjaka) 1.902.956 (43,47 %), Srba 1.366.104 (31;21 %), Hrvata 760.852 (17,38 %), Jugoslavena 242.682 (5,54 %, Crnogoraca 10.071 (23 %), Makedonaca 1.596 (0.03 %), Slovenaca 2.190 (0,05 %), Albanaca 4.295 (0.10 %), Čeha 590 (0,01 %) Italijana 732 (0.02 %), Jevreji 426 (0,01 %), Mađara 893 (0.02 %), Nemaca 470 (0,01 %), Poljaka 526 (0,01 %), Roma 8.864 (0,20 %)... (Više o rezltatima popisa 1991. u publikaciji Saveznog zavoda za statistiku i evidenciju FNRJ i SFRJ, popis stanovništva 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. i 1991. godine, za teritorijalnu organizaciju, opština i pripadajuća naseljena mesta 1991. godine, odnosno na adresi: Podaci o nacinalnom sastavu po mesnim zajednicama)

Agencija za statistiku BiH, objavila je 5. novembra 2013. "Preliminarne statističke rezultate Popisa 2013. na nivou Bosne i Hercegovine, entiteta, Brčko distrikta BiH, kantona i opština", latinicom i ćirilicom na srpskom, na bosanskom, hrvatskom, i na engleskom.


 

DOKUMENT: Preliminarni rezultati Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH

Ukupno popisane osobe
Ukupno domaćinstava
Ukupno stanova
Banovići23.4317.66510.532
Banja Luka199.19165.22587.986
Berkovići2.2726491.040
Bihać61.18618.25125.610
Bijeljina114.66334.65148.280
Bileća11.5363.3194.812
Bosanska Krupa29.6597.69110.930
Bosanski Petrovac7.9462.8634.835
Bosansko Grahovo3.0911.1141.914
Bratunac21.6196.0578.093
Brčko93.02827.34137.683
Breza14.5645.0356.727
Brod17.9435.6917.469
Bugojno34.5599.54612.653
Busovača18.4885.6577.865
Bužim20.2984.3974.922
Cazin69.41116.92920.132
Centar Sarajevo59.23821.63230.227
Čajniče5.4491.6602.453
Čapljina28.1228.03910.304
Čelić12.0833.2994.789
Čelinac16.8745.0847.444
Čitluk18.5524.6736.595
Derventa30.1779.64414.624
Doboj77.22325.80836.132
Doboj‐Istok10.8663.1664.286
Doboj‐Jug4.4091.3171.665
Dobretići2.041555597
Domaljevac‐Šamac5.2161.3421.752
Donji Vakuf14.7394.2215.582
Donji Žabar4.0431.2031.532
Drvar7.5063.0515.004
Foča ‐FBIH2.2137031.471
Foča– Rs19.8116.52110.255
Fojnica13.0473.9456.185
Gacko9.7342.7703.964
Glamoč4.0381.4432.546
Goražde22.0807.56411.177
Gornji Vakuf‐Uskoplje22.3045.7547.227
Gračanica48.39515.13720.160
Grad Mostar113.16934.04446.662
Gradačac41.83611.96816.457
Gradiška56.72717.45223.946
Grude17.8654.5245.482
Hadžići24.9797.56911.674
Han Pijesak3.8441.4102.122
Ilidža71.89222.26035.427
Ilijaš20.5046.36810.638
Istočna Ilidža15.2334.9876.820
Istočni Drvar1093572
Istočni Mostar28082161
Istočni Stari Grad1.175442745
Istočno Novo Sarajevo11.4773.8655.388
Jablanica10.5803.1935.066
Jajce30.7588.38811.561
Jezero1.341413596
Kakanj38.93712.28817.588
Kalesija36.74810.00514.092
Kalinovik2.2407701.672
Kiseljak21.9196.7899.688
Kladanj13.0413.8775.752
Ključ18.7145.0557.243
Kneževo10.4283.1734.723
Konjic26.3818.37115.084
Kostajnica6.3081.9412.399
Kotor Varoš22.0015.9669.081
Kozarska Dubica23.0747.62111.154
Kreševo5.6381.8812.632
Krupa Na Uni1.687549992
Kupres‐ FBIH5.5731.5142.513
Kupres‐ Rs320134213
Laktaši36.84811.44317.027
Livno37.4879.13811.287
Lopare16.5685.1537.792
Lukavac46.73116.67623.997
Ljubinje3.7561.0951.791
Ljubuški29.5217.4899.815
Maglaj24.9807.80210.086
Milići12.2723.6774.933
Modriča27.7998.63812.160
Mrkonjić Grad18.1366.1699.743
Neum4.9601.3924.023
Nevesinje13.7584.0655.871
Novi Grad28.7998.85211.913
Novi Grad Sarajevo124.47142.28754.011
Novi Travnik25.1077.2958.870
Novo Goražde3.3911.1181.668
Novo Sarajevo68.80225.54234.020
Odžak21.2895.9877.933
Olovo10.5783.5345.048
Orašje21.5846.2347.933
Osmaci6.1721.6902.399
Oštra Luka2.9979741.553
Pale‐ FBIH1.043328795
Pale‐ Rs22.2827.18011.293
Pelagićevo7.3322.0752.611
Petrovac367132207
Petrovo7.0102.5613.582
Posušje20.6985.1506.220
Prijedor97.58828.84738.334
Prnjavor38.39912.22018.529
Prozor16.2973.8035.529
Ravno3.3289421.282
Ribnik6.5172.2563.432
Rogatica11.6033.9126.429
Rudo8.8342.8764.671
Sanski Most47.35912.24216.513
Sapna12.1363.1644.162
Sokolac12.6074.0667.149
Srbac19.0016.2488.427
Srebrenica15.2423.9865.335
Srebrenik42.76213.31720.725
Stari Grad Sarajevo38.91113.96519.107
Stolac14.8893.9114.893
Šamac19.0415.8707.337
Šekovići7.7712.5103.875
Šipovo10.8203.7035.799
Široki Brijeg29.8097.99310.117
Teočak7.6072.0292.799
Teslić41.90413.31919.903
Tešanj46.13513.49817.416
Tomislavgrad33.0327.8759.001
Travnik57.54316.64123.139
Trebinje31.4339.63013.777
Trnovo‐ FBIH1.8306312.385
Trnovo‐ Rs2.1928221.952
Tuzla120.44142.95859.124
Ugljevik16.5384.9156.958
Usora7.5682.0692.529
Vareš9.5563.6055.948
Velika Kladuša44.77011.74516.864
Visoko41.35212.95316.628
Višegrad11.7744.0186.686
Vitez27.0068.26610.176
Vlasenica12.3493.7845.274
Vogošća27.8168.86913.100
Vukosavlje5.4261.6882.169
Zavidovići40.27212.51917.230
Zenica115.13438.78450.424
Zvornik63.68618.23323.494
Žepče31.5828.90110.570
Živinice61.20118.58224.439


POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
 

Stanovništvo BIH

Stanovništvo BIH

Ukupno popisanih osoba

Bosna i Hercegovina3.791.622
Federacija BiH2.371.603
Republika Srpska 1.326.991
Brčko distrikt BiH 93.028

U kantonima FBiH

Unsko-sanski kanton299.343
Posavski kanton48.089
Tuzlanski kanton477.278
Zeničko-dobojski Kanton 385.067
Bosansko-podrinjski kanton25.336
Srednjobosanski kanton273.149
Hercegovačko-neretvanski kanton236.278
Zapadnohercegovački kanton97.893
Kanton Sarajevo438.443
Kanton 1090.727

 

 

 

 

 

 

 

 

Novosti

 

Naslovi.net

 

Male Novine